Facebook má další velký průšvih. Sbíral volání a SMS od uživatelů na Androidu

Na největší sociální síť se valí jedna kauza za druhou. Tentokrát se týká všech, co používají jeho aplikaci na Androidu.
Facebook čelí dalšímu skandálu
Facebook čelí dalšímu skandálu
iStock

reklama

Akcie Facebooku strmě padají a nevypadá to, že by se na tom mělo něco změnit. Obří kauza se společností Cambridge Analytica, zneužíváním osobních dat a ovlivňováním voleb skrze psychologicky cílenou reklamu, se teprve rozjíždí a hned je tady další. Facebook totiž sbíral data o hovorech a esemeskách uživatelům s Androidem, aniž by na to uživatele upozornil.

Mark Zuckerberg se v poslední době nestíhá omlouvat. Teď musí vysvětlovat, jak je možné, že Facebook stahoval hovory a SMS zprávy svých uživatelů a archivoval je na svých serverech. Chytře přitom využil systém oprávnění u starších verzí Androidu. Když jste si instalovali jeho Messenger, ten si řekl o práva přístupu ke kontaktům (hovory, SMS) nebo přístup ke GSP poloze nebo mikrofonu.

S nástupem Androidu Marshmallow už se systém oprávnění zpřísnil a museli jste povolovat každé oprávnění jednotlivě až po instalaci. Jenže Facebook mohl díky zpětné kompatibilitě dál získavat data týkající se volání a esemesek. Speciálně se to týkalo uživatelů, kteří schválili používání Messengeru i na posílání SMS zpráv.

Momentálně už Messenger dokáže fungovat i bez přístupu ke kontaktům nebo kalendáři. Na serverech však údaje stále zůstávají. Zjistili to zejména lidé, kteří se po vlně skandálů rozhodli svůj účet na Faceboku smazat. Ten při té příležitosti nabízí stažení souboru s osobními daty, v kterých se dá vše dohledat.

Problém se netýká majitelů iPhonů a dalších zařízení se systémem iOS – ten má totiž pro aplikace a sdílení dat přísnější pravidla.

Máte Android a chcete zjistit, zda má Facebook vaše esemesky a telefonní hovory? Stačí jít do v desktopovém prohlížečí do Nastavení a pod hlavním menu Obecná nastavení účtu kliknout na "Stáhněte si soubor se svými daty z Facebooku".

Věříte, že jsou na Facebooku vaše osobní data v bezpečí?

reklama

reklama