Facebook sbíral informace o lidech, kteří na něm ani nebyli. Jak je odškodní?

Největší sociální síť se rozhodla zahladit jeden ze svých skandálů.
Facebook opět v problémech
Facebook opět v problémech
iStock / profimedia.cz

reklama

Deset let starý skandál Facebooku se blíží rozřešení. Společnost Meta, pod kterou Facebook spadá, se totiž rozhodla zaplatit vyrovnání ve výši 90 milionů dolarů za neoprávněné sbírání informací o lidech, kteří přitom ani nebyli na Facebooku přihlášeni. Docházelo k němu v letech 2010 a 2011 a Facebook za ně čelil v USA hromadné žalobě.

„Je to zásadní výstraha pro internetové a reklamní společnosti, které sbírají uživatelská data a používají pokročilé způsoby sledování v prohlížečích, uvádí v tiskové zprávě právní kancelář DiCello Levitt, která zastupovala poškozené. Společnost Meta kromě vyplacení peněz souhlasila, že smaže nasbíraná data, která byla předmětem žaloby. Návrh vyrovnání teď posoudí soud.

A co přesně bylo předmětem žaloby? Uživatelé Facebooku dali svolení k sledování prostřednictvím cookies v situaci, kdy jsou přihlášeni ke svému účtu, jak to ostatně stálo i v podmínkách služby. Jenže Facebook je sledoval i po odhlášení, využíval k tomu moduly nasazené na weby třetích stran. 

Facebook stále čelí řadě kauz. V minulém čtvrtletí mu vůbec poprvé klesl průměrný denní počet uživatelů, i když jen o 10 milionů. Poklesl také zisk, což se projevilo pádem akcií o pětinu hodnoty. Ta se však mezitím stihla zase ustálit.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!