Facebook čelí dalšímu obřímu skandálu. Dal Spotify a Netflixu přístup do zpráv uživatelů

Největší sociální síť zachází se soukromím uživatelů hodně volně.
Facebook sdílel soukromá data uživatelů na základě speciálně uzavřených smluv
Facebook sdílel soukromá data uživatelů na základě speciálně uzavřených smluv
iStock.com / profimedia.cz / koláž

reklama

Facebook má na krku další skandál. Otevřel ho obsáhlý investigativní článek v The New York Times, který odhalil rozsáhlé sdílení osobních dat uživatelů s dalšími technologickými giganty, jako jsou Microsoft, Apple, Amazon, Spotify nebo Netflix. Mnoho z dat přitom sdílel dávno poté, co jeho vedení tvrdilo, že se nic takového neděje. 

Ze sdílení dat lze vypíchnout třeba tato:

Apple měl a stále má přístup ke kontaktům i událostem i u těch uživatelů, kteří si data nastavili jako soukromá. Apple tvrdí, že je nijak nevyužívá.

Amazon získával hromadně základní informace a kontakty uživatelů v rámci partnerství, které se prý momentálně uzavírá. Amazon nechce sdělit, jak přesně je využívá. Údajně hlavně k filtrování spamujících recenzí na svých stránkách.

Microsoft měl přístup kompletní seznam uživatelů a jejich kontaktů pro svůj vyhledávač Bing. Microsoft tvrdí, že data smazal.

Spotify, Netflix a Royal Bank of Canada získali možnost přístupu do soukromých zpráv uživatelů.

Nejvíce strašidelně zní možnost dostat se do soukromých zpráv. Ta je výsledkem starého API facebookových zpráv, který neumožnil integraci funkcí jako třeba sdílení písniček ze Spotify bez toho, aby Spotify zároveň nemělo možnost vidět do jejich obsahu.

Facebook dle článku podepsal přes 150 takových partnerství, přístup k některým uživatelským datům měl například i ruský vyhledávač Yandex.

Kauza se otevírá jen dva měsíce po největším úniku soukromých dat z Facebooku, kdy hacker ukradl hesla k 50 milionům účtů. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg letos taky několikrát čelil americkým senátorům i představitelům EU za problém s ovlivňováním voleb společnosti Cambridge Analytica. Ten se měl týkat taky České republiky.

Co říkáte na nejnovější problém Facebooku?

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!