FACEBOOK spouští v Evropě filtrování falešných zpráv! Jak vypadá a kdy dorazí do Česka?

Největší sociální síť slibuje, že nebude docházet ke zneužívání hoaxů v politickém boji.
Facebook spouští filtrování falešných zpráv ve Francii
Facebook spouští filtrování falešných zpráv ve Francii

reklama

Facebook spouští ve Francii nový filtr falešných a zavádějících zpráv, aby byl plně funkční ještě před tamními prezidentskými volbami. Bude spolupracovat s osmi největšími francouzskými organizacemi, které se zabývají ověřováním informací. Má být schopen daleko lépe a rychleji reagovat na podněty od uživatelů.

Podobný systém už Facebook spustil v USA a minulý měsíc taky v Německu. Reagoval tak na rozsáhlou kritiku, že nechal šířit falešné a poplašné zprávy v průběhu nedávných amerických prezidentských voleb. Ty mohly výrazně ovlivnit jejich výsledek.

Systém funguje tak, že uživatelé nahlašují příspěvky, o nichž si myslí, že jsou falešné či neověřené. Na základě těchto podnětů se jimi pak bude zabývat osm vybraných fact-checkingových společností. Když se alespoň dvě shodnou, že jde o falešnou zprávu, bude v News Feedu označena varováním. Varováni budou také uživatelé při jejím sdílení. Navíc bude zablokováno sponzorování takových příspěvků.

WhatsApp dostane dlouho žádanou novou funkci!

PECKA! WhatsApp konečně dostane funkci, která vám může zachránit vztah

Facebook ještě spouští ve Francii službu CrossCheck - uživatelé se mohou ptát 16 francouzských mediálních partnerů a ověřovat si fakta z více zdrojů. Francozské mediální domy v čele s prestižním Le Monde navíc sestavily databázi zhruba 600 webových stránek, které publikují hoaxy, konspirační teorie a další neověřitelné zprávy.

Samotné Le Monde zatím označilo úmysl Facebooku jako experiment, jehož výsledky bude možné vyhodnotit až za několik měsíců. První kolo francouzských prezidentských voleb se koná už v dubnu.

Kdy spustí filtr falešných zpráv Facebook taky v Česku, není zatím jisté. Dalo by se však očekávat, že to bude ještě před podzimními parlamentními volbami. 

Jaký je váš názor na facebookový filtr falešných zpráv?

reklama

reklama