Facebook konečně vysvětlil, co stálo za jeho obřím výpadkem

Zhruba sedm hodin nefungoval na celém světě Facebook, Instagram a WhatsApp. Co za tím stálo?
Šéf Facebooku Mark Zuckerberg
Šéf Facebooku Mark Zuckerberg
AP

reklama

Obrovský globální výpadek všech služeb spadajících pod hlavičku Facebooku začal v pondělí krátce před 17. hodinou našeho času. Vypadly nejen zmíněné sociální sítě, ale taky přidružené služby jako Facebook Messenger nebo třeba Facebook Workplace. K funkčnosti se začaly vracet až po půlnoci a návrat k běžnému provozu ohlásil Facebook až v úterý po čtvrté hodině ranní.

Podle agentury Bloomberg výpadek mohl stál Marka Zuckerberga, majitele Facebooku, až šest miliard dolarů, což dělá v přepočtu 131 miliard korun, a to za reklamy, které se v té době nemohly zobrazit, ale i za pokles hodnoty akcií.

Šlo o nejhorší případ od roku 2008, kdy byl Facebook off-line celý den, tehdy však na něm bylo jen 80 milionů uživatelů, dnes jich je na všech jeho službách zhruba 3,5 miliardy. Menší ale taky celodenní problémy zaznamenal Facebook ještě v roce 2019.

Aktuální výpadek se dá jednoduše vysvětlit tak, že jednotlivá zařízení, na kterých běží služby Facebooku, se nemohla najít. „Narušení síťového provozu mělo lavinový efekt na způsob, jakým komunikují naše datacentra, což zcela zastavilo naše služby,“ stojí v oficiálním prohlášení Facebooku, který ujišťuje, že během výpadku nedošlo k žádnému úniku dat o uživatelích.

Problémy začaly běžnou aktualizací BGP, tedy dynamického směrovacího protokolu. Ta se však nepovedla, což vymazalo DNS informace, které umožňují najít servery a služby Facebooku z kterékoli sítě na internetu.

Reportér Mike Isaac ze listu The New York Times dokonce přišel s informací, že vyřešit problémy pomohla zaměstnancům až úhlová bruska, kterou prořízli zámek k jednomu ze serverů, aby ho mohli manuálně restartovat. Nakonec se však omluvil, že šlo o nedorozumění a celý proces zpomalila ochranka, která má přísné instrukce a nechtěla pustit některé důlěžité techniky, kteří však neměli potřebná bezpečnostní oprávnění.

Facebook už zítra bude čelit dalšímu problému. Před americkými kongresmany totiž bude svědčit jeho bývalá čelní projektová manažerka Frances Haugen, která vynesla interní dokumenty Facebooku. Podle ní dokazují, že Facebook dlouhodobě ví o konkrétních negativních vlivech sociálních sítí na společnost i její bezpečnost, ale místo jejich řešení pracuje na jejich zamlžování a relativizování.

reklama

reklama