Google couvá! Jeho umělá inteligence se v telefonu představí, abyste poznali, že nemluvíte s člověkem

Když se ozve milý hlas a pak se dozvíte, že jde o robota.
Blíží se doba, kdy nepoznáme po telefonu, že mluvíme s robotem
Blíží se doba, kdy nepoznáme po telefonu, že mluvíme s robotem
20th Century Fox/iStock.com

reklama

Google představil nový operační systém Android P, který se chlubí hlavně vylepšenou umělou inteligencí. Kam až taková AI může zajít pak ukázala ukázka systému Google Duplex. Ten umí vyřídit telefonní hovory tak přirozeným způsobem, že osoba na opačném konci drátu ani nepozná, že mluví s robotem.

Duplex totiž používá všechny možná finty. Dělá pauzy jako člověk, občas se zasekne, zamyslí, udělá "Hmmm" nebo "Aha". To všechno je výsledkem pokročilé umělé inteligence, učení odposlechem analýzou tísíce podobných telefonátů a hlasové syntézy.

Ozvalo se však mnoho kritických hlasů (těch skutečných, ne robotických!), že jsou představené situace vlastně dost strašidelné. Lidé u sluchátka by totiž měli vědět, že mluví s automatem, i když jim to třeba až do ukončení hovoru nemusí být jasné.

Google hned přispěchal s prohlášením, že než se Duplex dostane k uživatelům, jistě se ještě naučí náležitě se představit. Mohlo by to být třeba takto: "Dobrý den, zde automatický asistent Marcely Vopršálkové. Volám, abych rezervoval hotel pro dvě osoby..."

Cílem inženrů Googlu sice je, aby celá konverzace proběhla co nejvíce přirozeně a "lidsky", ale zároveň aby byla transparentní. Rozčarování z podivné reakce a následné zjištění, že celou dobu mluvíte s robotem, může být dost nepříjemné. 

Další rovinou je pak rovina etická. Kdyby umělá inteligence napodobila váš hlas, mohla by pod vedením někoho zlého způsobit po telefonu velké škody.

Měli bychom se bát doby, kdy nepoznáme po telefonu člověka od robota?

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!