Konec nadvlády USA? Huawei vyrobil telefon bez jediného amerického čipu

Americké embargo dohnalo čínského výrobce k radikálnímu řešení.
Huawei Mate 30 Pro údajně neobsahuje žádné americké čipy
Huawei Mate 30 Pro údajně neobsahuje žádné americké čipy
Huawei / koláž

reklama

Embargo zakazuje obchod amerických společností s čínskou firmou Huawei. Předpokládalo se, že ji to může zasáhnout velice tvrdě, ale ona už si umí poradit, tedy alespoň v rámci samotné výroby.

Ukázal to zajímavý rozbor japonských expertů z Fomalhaut Techno Solutions, kteří rozpitvali nový Huawei Mate 30 a nenašli v něm jediný komponent americké značky, jakými jsou Qualcomm, Intel, Broadcom či Qorvo.

Třeba o audio výstup se starají místo zavedeného řešení od Cirrus Logic komponenty nizozemské firmy NXP. Telefon používá čipy od tchajwanského MediaTeku nebo japonské značky Murata. Co se týče wi-fi nebo bluetoothu sází Huawei na čipy vlastního holdingového HiSiliconu.

Huawei stále trápí nejistota ohledně použití systému Android
Autor: iStock.com / koláž Huawei stále trápí nejistota ohledně použití systému Android

Čínský výrobce dle oficiálního prohlášení stále preferuje nakupování komponent od amerických dodavatelů. "Pokud to však nebude možné kvůli rozhodnutím americké vlády, budeme se muset spolehnout na alternativní neamerické zdroje," udává. Pravdou zůstává, že většina telefonů Huawei stále používá americké díly a využívá amerických patentů.

Největším problémem však zůstává software. Bez možnosti používat plnohodnotný Android se službami od Googlu jsou totiž telefony Huawei na Západě prakticky neprodejné, což dokazuje právě zmíněný Mate 30. Ten se totiž právě kvůli nemožnosti používat Android na západních trzích ani nezačal oficiálně distribuovat.

Udrží se Huawei na západních trzích i bez amerických dílů a softwaru?

reklama

reklama