Internet v Česku bude dražší a navíc cenzurovaný. Za všechno může nový zákon...

Na několika náměstích se protestovalo, ale jinak se ukázalo, že Češi raději demonstrují proti příchodu několika uprchlíků, než aby jim vadilo omezování vlastní svobody přímo pod nosem.
Cenzura míří na český internet
Cenzura míří na český internet

reklama

Před měsícem prošel poslaneckou sněmovnou návrh zákona, který v Česku zavádí cenzuru internetu. Úředníci ministerstva financí sestaví seznam nevhodných stránek a všichni čeští poskytovatelé internetu tyto stránky budou muset v patnáctidenní lhůtě zablokovat. Jedná se o velice zvláštní druh internetové cenzury, které nemá v Evropě obdoby. 

Návrh zákona sice hovoří o blokaci stránek zahraničních provozovatelů sázkových kanceláří, kteří nemají licenci pro podnikání v České republice, je však napsán tak obecně, že dává ministerstvu financí pravomoce k využití proti jakékoli internetové stránce. To by umožnilo cenzurovat „nepohodlné“ internetové zdroje informací.

Steve Jobs si uměl věci načasovat

Víte, proč je na oficiálních fotkách Apple na displeji vždy čas 9:41?

Odborníci navíc hovoří, že se cenzura podepíše i na vyšší ceně internetového připojení pro všechny uživatele. Poskytovatelům totiž vzniknou další náklady na pokročilé blokování stránek, aby nešlo obejít nejběžnějšími způsoby jako změnou DNS, nastavením proxy či VPN. Může jít až o miliardové cifry, jak ukazují například zkušenosti s budováním podobného systému v Číně, která internet mohutně cenzuruje, aby soudruzi chránili své občany před zhoubnými vlivy západu.

Cenzura internetu je součástí nového zákona o hazardních hrách. Pokud projde ještě Senátem a podepíše ho prezident, mohl by začít platit už od příštího roku . "Vydáváme se na cestu směrem k nedemokratickým režimům. Navržené opatření umožňující blokování stránek zároveň nebude funkční. Obejít ho mohou jak provozovatelé hazardních serverů, kterým dá stát 15 dnů, aby přesunuli obsah na jinou adresu, tak uživatelé, kteří mohou využít celé řady jednoduchých možností, včetně oblíbených aplikací v mobilních telefonech," řekl ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip. Více o celé problematice můžete zjistit třeba právě na stránkách CZ.NIC, což je správce české národní domény.

reklama

reklama