iPhony posílají osobní data uživatelů do Číny! Apple tvrdí, že je to bezpečnostní funkce

Nedobrá vizitka pro Apple a jeho image firmy, které záleží na soukromí a bezpečnosti svých uživatelů.
Mobilní prohlížeč Safari posílá údaje o prohlížení čínské společnosti
Mobilní prohlížeč Safari posílá údaje o prohlížení čínské společnosti
iStock.com / Comedy Central / koláž

reklama

Uživatelé iPhonů zjistili, že jejich telefony po aktualizaci na nový operační systém iOS 13 posílají data do Číny, konkrétně na servery čínské společnosti Tencent. Apple dokonce přidal zmínku o společnosti do svého licenčního ujednání. Není přitom známo, jak Tencent s daty nakládá – každopádně jako každá čínská firma má zákonnou povinnost plně spolupracovat s tamní vládou.

Data posílá výchozí iOS prohlížeč Safari v rámci své ochrany před podvodnými stránkami. Informace o každé navštívené adrese dává na analýzu službě Google Safe Browsing a nově taky Tencentu. Funkce je standardně zapnutá, ale lze ji v Nastavení pod položkou Upozornit na phishing deaktivovat. Tím však přijdete o jeden z prvků bezpečnosti na webu.

Důležité nastavení v mobilním prohlížeči Safari
Autor: screenshot Důležité nastavení v mobilním prohlížeči Safari

Apple čelí v posledních dnech velké vlně kritiky za ustupování čínskému režimu. Na jeho žádost stáhl z AppStore několik aplikací, které využívali protestující v Hongkongu, a to včetně těch, co poskytují nezávislé zpravodajství. Zablokoval také některé emoji, které čínští cenzoři označili za závadné.

Co říkáte na čínskou stopu firmy Apple?

reklama

reklama