Přijdou iPhony o konektor Lightning? Tady je nejnovější kolo bitvy s EU

Všechna nová elektronika by měla mít podle EU jednotný konektor.
Blíží se konec konektorů Lightning?
Blíží se konec konektorů Lightning?
iStock.com / koláž

reklama

Evropští zákonodárci opět debatují nad zavedením nařízení, který by vynutilo používání jednotného konektoru pro všechny mobilní telefony, tablety a další přenosnou elektroniku. Aktuálně by se jím stal standard USB-C. Znamenalo by to konec konektoru Lightning u iPhonů či iPadů značky Apple.

Zákonodárci argumentují tím, že sjednocený konektor by byl prospěšný pro koncové spotřebitele, zjednodušil by nákup nabíječek i příslušenství a taky zmenšil ekologickou zátěž. Podle odhadů jen staré nabíječky a už nepoužívané kabely ročně na území EU vytvoří 51 tisíc tun odpadu.

Lightning vs USB-C
Autor: Apple Lightning vs USB-C

Jedná se už o několikátý pokus EU v této oblasti, ale dosud šlo vždy jen o doporučení výrobcům, aby umožnili uživatelům pro dobíjení své elektroniky využívat jednotný konektor. Mnoho z nich se drží již zastaralého ale na výrobu levnějšího mikro-USB nebo Apple svého Lightningu, který mu umožňuje vybírat licenční poplatky za jeho použití. 

Právě Apple se dlouhodobě zavedení USB-C nejvíce brání, přestože už ho používá ve svých počítačích či iPadu Pro a dlouhodobě se spekuluje, že jím nakonec vybaví i iPhony. "Konektory Lightning používá více než miliarda lidí po celém světě. Chceme se ujistit, že nás žádný nový zákon nebude nutit, abychom museli zákazníkům dodávat nové kabely či adaptéry," napsal Apple v tiskovém prohlášení.

Co si myslíte o snahách EU vynutit jednotný konektor? 

reklama

reklama