Ještě vám nebylo 16 let? Mnoho z vás se už brzy nedostane na Facebook. Tady je důvod!

Stát se rozhodl chránit mládež před nebezpečím sociálních sítí.
Slovensko ochrání svou mládež od nebezpečných sociálních sítí!
Slovensko ochrání svou mládež od nebezpečných sociálních sítí!

reklama

Mnoho našich diváků i čtenářů je ze Slovenska. A právě tam už brzy vstoupí v platnost zákon, který omezí volné používání sociálních sítí lidem mladším 16 let. Pokud budou chtít mladší uživatelé třeba na Facebook nebo Instagram, budou potřebovat souhlas rodičů.

Zákon schválil slovenský parlament a čeká už jen na podpis prezidenta. Platit začne od května 2018. Jeho znění vychází z nového pravidla EU pro ochranu osobních dat na internetu. To sice nenařizuje, jak přísně se má k ochraně osobních dat mladistvých přistoupit, ale dává doporučení, že by se mělo týkat lidí ve věkovém rozmezí 13 až 16 let. Slovensko tak zvolilo tu nejmírnější variantu.

Zákon vychází z předpokladu, že mladiství nedokážou dostatečně vyhodnotit rizika související s předáváním osobních údajů na internetu. Část zodpovědnosti tak přeberou rodiče případně provozovatelé služeb.

Mladí a sociální sítě
Mladí a sociální sítě

V praxi to bude znamenat, že Facebook od května zřejmě zakáže na Slovensku mladším 16 let registraci. Dosud byla hranice pro vstup na Facebook 13 let - ta se posune. Otázkou zůstává, jak se sociální sítě zachovají k uživatelům, kteří už je využívají a zároveň jim ještě není 16 let. Zákon se netýká pouze nejznámějších sociálních sítí, ale všech služeb s registrací, které žádají osobní údaje – to by znamenalo třeba i emailových služeb.

Evropské nařízení pod zkratkou GDPR začne platit v celé EU od 25. května 2018, takže se bude týkat i Česka, které však zatím konkrétní zákon na zpřísnění přístupu mladistvých k webovým službám nechystá. Mnoho společností však může své podmínky upravit jednotně v rámci celé EU. Jak se změní podmínky v Česku, tak teprve poznáme.

Co říkáte na nový slovenský zákon?

reklama

reklama