Konec Facebooku a Instagramu v Evropě? Zuckerberg přišel s jasnou výhružkou

Mark Zuckerberg, šéf firmy Meta Platforms, přišel s ultimátem, které Evropany zřejmě nepotěší.
Mark Zuckerberg, šéf společnosti Meta Platforms
Mark Zuckerberg, šéf společnosti Meta Platforms
Getty Images

reklama

Společnost Meta Platforms, pod níž spadají Facebook, Instagram či WhatsApp, pohrozila, že kvůli sporům o uchovávání dat uživatelů přestane nabízet své služby v Evropě. Vychází to z její zprávy o hospodaření pro americkou komisi pro cenné papíry.

Šéf firmy Mark Zuckerberg trvá na tom, aby Meta Platforms nadále posílala data o svých uživatelích a jejich on-line chování na své servery v USA. Jenže proti tomu brojí evropské regulační orgány, protože v takovém případě nemůže být garantováno evropské nařízení na ochranu osobních údajů známé pod zkratkou GDPR.  

V červenci 2020 označil Soudní dvůr Evropské unie za neplatnou dohodu, podle které mohly firmy předávat osobní údaje evropských uživatelů do Spojených států. „Pokud nebude přijat nový transatlantický rámec pro přenos dat a nebudeme se moci nadále spoléhat na standardní smluvní doložky nebo na jiné způsoby přenosu dat z Evropy do Spojených států, pravděpodobně nebudeme schopni nabízet řadu našich nejvýznamnějších produktů a služeb v Evropě, včetně Facebooku a Instagramu,“ uvádí zpráva.

Uživatelská data a nakládání s nimi jsou hlavním předmětem podnikání Meta Platforms, protože díky nim může prodávat cílenou reklamu a obsah. Otázkou zůstává, zda je něco takového možné při respektovaní pravidel soukromí EU, čímž se právě zabývají evropské orgány. Meta Platforms doufají, že konečné rozhodnutí by mohlo padnout v první polovině roku 2022.

Jelikož je na největší sociální služby napojená značná část evropské ekonomiky, lze si jejich náhlé vypnutí jen stěží představit, čehož může využít právě Meta. Ta by však v případě naplnění výhrůžek přišla o velice lukrativní trh.

Zdroj: Bloomberg

Jak moc by vám osobně chyběl Facebook nebo Instagram?

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!