Konec kradení videí na YouTube? Nová ochrana má pár zákeřných háčků

YouTube chce skoncovat s kradením videí. Jenže žádný systém není dokonalý.
YouTube používá nový nástroj, který má zabránit nelegálnímu šíření videí.
YouTube používá nový nástroj, který má zabránit nelegálnímu šíření videí.
Roc Nation / koláž

reklama

YouTube spouští nový nástroj, který má zabránit, aby uživatelé kradli videa, vydávali je za svá vlastní a pak na nich vydělávali. Jmenuje se Copyright Match a funguje na stejném základním principu jako Content ID, ale bude uplatňován u všech videí, ne jen u těch, která jsou speciálně označena jako originální obsah.

Systém každé nahrané video srovná se všemi už existujícími videoklipy. Pokud se jeho otisk z velké části podobá – systém dokáže odhalit spoustu triků kopírovačů, jako přestříhání, mírnou změnu formátu, barev či zvuku – pak usoudí, že může jít o nelegální kopii.

V takovém případě informuje vždy prvního, kdo video na YouTube nahrál, aby se sám rozhodl, zda jde o porušení jeho autorských práv a jak ho bude řešit. Ten pak samozřejmě může požádat o skrytí nebo smazání kradeného videa. 

Copyright Match vychází z jednoduchého principu, že kdo dané originální video na YouTube nahrál jako první, je jeho tvůrcem a majitelem. Jenže tady může vzniknout zádrhel. Představte si třeba, že majitel chtěl nahrát svůj klip pouze na Facebook nebo Vimeo, někdo ho z nich stáhnul a pak nelegálně nahrál na YouTube. Jelikož je takový obsah nový, bude ho YouTube považovat za majitele. Když se pak skutečný majitel videa rozhodne nahrát ho také na YouTube, bude systémem vyhodnocen jako "zloděj". Absurdní situace...

Tomu by mělo jít předejít například tím, že vlastní video na YouTube nahrajete i v případě, když ho tam nechcete zveřejňovat a pouze ho necháte skryté. Systém o něm bude vědět a postará se, aby ho nikdo na YouTube nenahrával odjinud. A Google jako autorita bude "vědět" i o obsahu, který se na něm vlastně ani nemá objevit. Šikovné, co?

Sledujte COOL na Instagramu a přidejte se do nových facebookových skupin COOL PROGRAM, COOL KINO a COOL VÝTLEM!

reklama

reklama