KONEČNĚ! Mobilní telefony se budou nabíjet jen několik vteřin! Na kolik vás nová technologie přijde?

Baterie
Baterie
archiv Prima COOL

reklama

Mobilní telefony mají jeden zásadní problém – se zvyšováním jejich hardwarových možností, zvětšováním displejů a zapojováním GPS/LTE služeb se zatraceně rychle vybíjí. Telefony proto nabíjíme každý den, někdo i několikrát denně, a protože s sebou nelze neustále nosit powerbanku, stávají se z telefonů v terénu až příliš často nepoužitelné cihličky.

Vědci z University of Central Florida však přišli s vynálezem nového druhu baterie, který jednak netrpí na opakované nabíjení a jednak se dokáže plně dobít za několik vteřin. Správná otázka nyní je – jak to dokázali, a proč se tyto baterie už nyní nemontují do telefonu nebo třeba automobilů, odpověď ale není tak snadná, jak by se mohlo zdát.

Problémem je samozřejmě cena, kterou se však podle vedoucího výzkumu Nitina Choudaryho podařilo srazit na únosnou mez. Nikoliv použitými materiály – podobně jako jiné výzkumné týmy, i ten z floridské univerzity pracoval se superkondenzátory a nano částicemi – ale díky efektivnější syntéze těchto dvou prvků. Díky tomu je možné vytvořit baterii rychle a s menšími pořizovacími náklady.

Ono nabíjení pak probíhá skutečně v řádu vteřin, je-li k dispozici dostatečný elektrický proud a podle všeho by standardní zásuvky měly pro nabíjení malých baterií do mobilů stačit bohatě! S uvedením na trh se podle předběžné zprávy proto počítá už relativně brzo – první telefony by měly mít tyto baterie do roku 2020, což ve světě vědy znamená v podstatě zítřek!

reklama

reklama