Máte bezkontaktní platební kartu? Pak se modlete, abyste nenarazili na tyhle koumáky!

Umějí sosat ve vaší peněžence, aniž by ji otevřeli...
Někdo si vyrazil na procházku s platebním terminálem...
Někdo si vyrazil na procházku s platebním terminálem...

reklama

Pokrok nezastavíš. Proto dneska skoro všichni platíme bezkontaktními kartami. Je to rychlé a pohodlné; navíc když platíte do 500 Kč, ani nemusíte otvírat peněženku. Stačí přiblížit kartu k terminálu, který po vás obvykle ani nechce PIN. Raz, dva... hotovo!

A teď si představte, že se k vám v městské hromadné dopravě přitočí týpek, který schovává v ruce platební terminál, natlačí se na kapsu, v které máte peněženku... a vy jste ve vteřině o pětistovku lehčí, aniž byste o tom věděli. Jasně, nezkrachujete, ale příjemné to rozhodně není a hrozí, že pokud si pozorně nekontrolujete výdaje, ani na to nepřijdete. A může se vám to stát opakovaně.... Navíc něco podobného se dá dělat s mobilními telefony vybavenými NFC a nastavenými na mobilní platby.

Máte strach z podobných fotek?
Máte strach z podobných fotek?

Na sociálních sítích jsou čas od času k vidění fotky jedinců, kteří takhle řádí v MHD. Jsou sice ze zahraničí, ale pokud něco takového frčí jinde, můžete se vsadit, že Česko už je v podobných praktikách na špičce. Nejedná se o úplně jednoduchou záležitost - zloděj potřebuje terminál (ideálně nezaregistrovaný), wifi síť respektive alespoň mobilní signál a taky rychlé a diskrétní rozhodování, protože bezkontaktní karta funguje jen ve vzdálenosti několika centimetrů. A koumák musí spoléhat, že si ho okradený nevšimne, protože pak může transakci stornovat tak, že banka přebere odpovědnost za zneužití karty a začne postupovat proti zneuživateli.

Přesto se jedná o riziko, o kterém se mluví v daleko šiřších souvislostech, například o získávání osobních údajů z platebních karet na ulici. Základní ochrana je jednoduchá - nákup peneženky s RFID stíněním.

Co si o podobných fotkách myslíte? Jedná se o přehnaný hoax strašící lidi, nebo jde o reálné riziko?

reklama

reklama