Mobily v Česku zdraží!? OSA chce vybírat autorský poplatek z každého prodaného telefonu

Blíží se doba, kdy si zabroukáme písničku a budeme muset zaplatit poplatek.
Cena telefonu v sobě možná nově zahrne i autorský poplatek...
Cena telefonu v sobě možná nově zahrne i autorský poplatek...

reklama

Ochranný svaz autorský (OSA) chce zavést plošný poplatek na všechny nové mobilní telefony. Platilo by se 1,50 koruny za každy GB z kapacity úložné paměti telefonu, přičemž maximální poplatek by byl 90 Kč. OSA argumentuje tím, že když už se platí poplatek při nákupu flashdisku nebo prázdných CD/DVD nosičů, měl by se platit taky u telefonů, na které přece můžou uživatelé taky nahrávat autorský chráněná umělecká díla.

Ředitel OSA Roman Strejček v rozhovoru pro Aktuálně.cz mimojiné uvedl: "Vím, že to bude velice kontroverzní výrok, ale myslím, že by se měly zavést poplatky za mobily." Podotknul taky, že OSA nechce tlačit poplatky skrze vyhlášku ministerstva kultury: "Pracujeme na tom, aby se dohodl trh. Nechceme jít tlakem." Podobné poplatky už mají například v Německu nebo Rakousku.

Na návrh se okamžitě snesla vlna kritiky. Například zástupci České pirátské strany to považují za způsob vydírání, protože automaticky předpokládá, že když má človek telefon, páchá na něm zločin. 

OSA rovněž nedávno uvedla, že chce až o polovinu zvýšit poplatky za použití hudby ve veřejných prostorech - například v hospodách, hotelech, restauracích či hudebních klubech. 

Chápete nový návrh OSA?

reklama

reklama