NEČEKANÉ ODHALENÍ: Chytré náramky vám tolik nepomohou zhubnout! Nejúčinnější způsob je...

Spoléhejte se jen sami na sebe, radí vědci!
Fitness
Fitness

reklama

Vyznavači fitness si bez nich už asi nedokážou představit svůj život. Řeč je o chytrých náramcích či hodinkách, které zaznamenávají fyzickou činnost a měly by i motivovat majitele k tomu, aby tuto činnost vykonával. Podle vědecké studie pro magazín Americké lékařské asociace však vyšlo najevo, že zejména motivační faktor je pouhou fámou.

Výzkum probíhal mezi 470 obézními lidmi ve věku od 18 do 35 let po dobu 24 měsíců, kterým byla nařízena nízkosacharidová dieta a udělen cvičební plán. Po šesti měsících byl polovině testovaným lidem předán chytrý náramek.

Výsledkem studie je to, že ona „chytrá“ polovina shodila takřka o polovinu méně, nežli skupina lidí, kteří pouze po staru zapisovali svoji aktivitu. Konkrétně jde o 7,7 liber proti 13 librám váhy, což je celkem výrazný rozdíl a náznak, že ne všechny technologie jsou skutečně nezbytným doplňkem našich životů.

Zástupci společnosti BodyMedia, jejichž náramek byl během studie použit, se však odvolávají na to, že i přes výsledek jejich zařízení podporuje hubnutí a zaznamenává výsledky. Lidé ze společnosti FitBit pak dodávají, že v testu nebyly použity ty nejmodernější výrobky, které obsahují funkce pro skutečnou motivaci, případně sdílení výsledků na sociálních sítích, což by mělo motivaci nakopnout.

reklama

reklama