Nejnovější ponorka americké armády se řídí pomocí ovladače z Xboxu

Tak na ponorku máme slušně natrénováno!
Nová jaderná ponorka USS Colorado je vybavena xboxovými ovladači
Nová jaderná ponorka USS Colorado je vybavena xboxovými ovladači
istock/wikipedia

Americká armáda uvedla do služby v březnu 2018 svou nejnovější ponorku USS Colorado, supermoderní útočný stroj třídy Virginia s jaderným pohonem a schopností vyvinout podvodní rychlost více než 45 km/h. Tenhle 115 metrů dlouhý drobeček se dodává se sadou xboxových ovladačů.

Místo dosavadních periskopů je ponorka vybavena dvěma fotonickými stěžni, které dokáří pomocí kamer s vysokým rozlišením vysílat 360stupňový obraz na velitelský můstek. Až dosud se tyto stěžně ovládaly pomocí velkých pák jako v helikoptéře. Systém byl však dost neohrabaný a poruchový, takže posádka teď stěžně ovládá ovladači z Xboxu. Na palubě jich mají slušnou zásobu, takže kdyby některý nefungoval, dá se jednoduše nahradit s minimálními náklady.

Křest ponorky USS Colorado
Autor: US NAVY Křest ponorky USS Colorado

Kromě praktičnosti a úspory nákladů přinášejí xboxové ovladače další výhodu. Většina posádky je s nimi totiž sžitá, takže odpadá zdlouhavý proces učení. Jde sice o první přímé použití konzolového ovladače v americkém námořnictvu, ale mnoho ovládacích systémů se už těmi konzolovými inspiruje, právě aby byly přistupnější nováčkům, kteří zatím stříleli jen v Battlefieldu nebo Call of Duty.

(red)

reklama