Srovnání iPhonu 11 a iPhonu 12: Každý vyniká v něčem jiném

S příchodem nové řady iPhonů mnoho lidí řeší otázku, zda se vyplatí si za ně připlatit. Odpověď není zas tak složitá.
iPhone 12
iPhone 12
Apple

reklama

Přestože Apple začíná prodávat čtveřici iPhonů řady 12, bude nadále po jejich boku vyrábět i základní loňský model iPhonu 11. Důvod je prostý – povedlo se mu s ním skvěle trefit poměr výkon/cena.

Navíc teď dostal nižší cenovku, což z něho dělá ideální mobil pro všechny, kdo se řídí při nákupu hlavně hlavou a ne touhou po tom nejnovějším a nejlákavějším kousku. Proč si to myslíme?

Znatelný rozdíl v ceně

Nejlevnější varianta obou základních telefonů s displejem 6,1 palce má kapacitu úložiště 64 GB, kterou bychom v dnešní době nedoporučovali – je zkrátka dost malá i v případě, že používáte iCloud. Když srovnáme o krok vyšší verzi se 128 GB, pak má iPhone 11 oficiální cenovku 19 990 Kč a iPhone 12 vyjde na 26 490 Kč. To je 6 500 Kč rozdílu.

iPhone 11 – chybí jen 5G

Kdyby vyšel iPhone 11 dneska, pořád by patřil díky čipu A13 Bionic k nejvýkonnějším telefonům vůbec. Není se třeba bát, že se za rok či dva začne zadýchávat.

Má skvělou dvojici hlavních foťáků, což se týká i selfie kamerky, a co se týče videí, trumfnou ho pouze nejnovější telefony z vlastní stáje. Chválen byl taky za skvělou výdrž baterie, které nechybí bezdrátové nabíjení. Jeho stereo reproduktory rovněž těžko hledají konkurenci.

Otázky do budoucna může vzbuzovat absence 5G čipu pro superrychlý internet s bleskovou odezvou. Jenže čeští operátoři jsou v pokrývání republiky teprve na začátku. Přestože lidé kupují iPhone často s výhledem na 4 a více let, ani tehdy 5G signál v Česku nebude standardem, tedy rozhodně ne ten nejrychlejší s milimetrovými vlnami, který jako jediný přináší opravdu citelný posun proti dnešnímu 4G. 

iPhone 12 – o tolik lepší?

Nový iPhone 12 konečně dostal OLED displej s vysokým rozlišením a daleko vyšším kontrastem, než má ten u iPhonu 11. Právě displej je největším tahákem novinky. Je však obrazovka iPhonu 11 o tolik horší? Není, pokud nebudete oba telefony držet vedle sebe v ruce a srovnávat. Dokonce i svou nízkou jemnost umí displej staršího iPhonu šikovně maskovat.

Displej nového iPhonu však má mít až 4x odolnější sklo díky zpevnění, které Apple nazývá Ceramic Shield. To zní jako skvělá vychytávka, ale až praktické testy ukážou, nakolik ochrání při běžných pádech.

Jeho čip A14 Bionic je pouze zhruba o 9 procent rychlejší, foťáky jsou srovnatelné, ale budou umět fotit v nočním režimu ze všech čoček a navíc zvládnou HDR video Dolby Vision. Zajímavou novinkou jsou magnetická záda MagSafe pro rychlejší bezdrátové nabíjeni či přichycení držáků a příslušenství.

Novému iPhonu 12 oproti svému předchůdci dokonce něco chybí – v jeho balení nedostanete drátová sluchátka EarPods s Lightning konektorem a síťový adaptér. Apple to zdůvodnil důrazem na ekologii.

Volba rozumných

Kompomisem by mohl být ještě iPhone 12 mini, jehož cena se nachází mezi iPhonem 11 a iPhonem 12, jenže ne každý chce menší telefon, který znamená obvykle i nižší výdrž baterie.

Pokud nesledujete na telefonu tunu videí, abyste ocenili lepší a jemnější OLED displej, s klidem můžete sáhnout po iPhonu 11 a ušetřit. Zbylé peníze můžete nechat v koronavirové rezervě nebo za ně pořídit příslušenství jako kvalitní bezdrátová sluchátka, bezdrátovou nabíječku a obal.

Zvažujete nový iPhone? Řešíte který?

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!