Sledujte, jak roboty a drony pomáhaly hasit katedrálu Notre-Dame

V hlavní roli byl hasící robot nazvaný Colossus.
Notre-Dame pomáhaly hasit taky drony a dálkově ovládaný robot
Notre-Dame pomáhaly hasit taky drony a dálkově ovládaný robot
profimedia.cz / L'Obs

reklama

Požár slavné katedrály Notre-Dame pomáhalo zkrotit kolem pěti stovek hasičů. Jelikož se plameny šířily extrémně rychle, bylo nutné využít veškerých možných prostředků. Hašení velkými dávkami vody z letadel či helikoptér bylo nemožné – kvůli své nepřesnosti a tedy nebezpečí, že by zranily záchranáře. A taky kvůli obavám, že by zásah vodní vlny strhl narušenou kontrukci stavby.

Hlavní roli při analýze šíření plamenů sehrály drony, konkrétně modely DJI Mavic Pro a Matrice M210. Mluvčí hasičských sborů Gabriel Plus potvrdil v rozhovoru pro magazín The Verge, že právě blízké záběry ze vzduchu umožnily přesně směřovat vodu z trysek, aby byla co nejefektivnější. Problémem totiž bylo, že stříkačky neměly vždy dostatek výkonu, aby dosáhly až ke špičce střechy.

Nejdůležitějším pomocníkem se však stal speciální hasicí robot Collosus od francouzské firmy Shark Robotics. Ten mohl hasit i zevnitř pod bortící se střechou. Je speciálně vyztužený, díky flexibilní pásové konstrukci se dostane i do nepřístupných míst a má 360stupňový systém HD kamer s 25x optickým zoomem. Samozřejmě se umí přepnout taky na termokamery, což umožňuje ihned lokalizovat ohniska požáru.

Přestože Collosus není zrovna nejmrštnější (jeho maximální rychlost je pouze 3,5 km/h při hmotnosti 500 kg), byl to možná právě on, kdo zabránil zřícení katedrály. Podle prvních analýz byla stavba jen půl hodiny od úplného zřícení. Při riskantním hašení přitom došlo k jedinému vážnému zranění.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!