Opice už dokážou ovládat videohry myslí. Může za to Elon Musk a jeho firma Neuralink

Přesné propojení mozku a počítačů je dalším krokem do kybernetické budoucnosti.
Elon Musk zveřejnil úspěšný experiment - opice ovládají videohry jen pomocí své mysli
Elon Musk zveřejnil úspěšný experiment - opice ovládají videohry jen pomocí své mysli
20th Century Fox / AP

reklama

Elon Musk se kromě průzkumu vesmíru nebo elektrické revoluce v osobní automobilové dopravě zaměřuje taky na nové způsoby propojení lidského mozku a strojů, k čemuž založil před pěti lety společnost Neuralink. Ta teď prostřednictvím youtubového videa představila úspěšný experiment, v němž opice pomocí jejich technologie ovládá legendární hru Pong pouze pomocí své mysli.

Jedná se o devitiletého makaka Pagera, kterému před pouhými šesti týdny byl do mozku implantován systém Neuralink. V první fázi se naučil posunovat joystickem kurzor do zvýrazněného čtverce, za což vždy dostal kovovým brčkem odměnu v podobě banánového smoothie.

Právě v tomto kroku zkalibrovali vědci systém tak, aby rozpoznal ve snímané mozkové aktivitě přesné neuronové vzorce, kterými pohybuje opice joystsickem až do té nejjemnější motoriky ruky. Pak už jen Pagera naučili hrát hru Pong a za každý odpálený míček dostal brčkem trochu sladké odměny. Konečnou fází bylo odpojení joysticku.

Závěr videa pak ukazuje, jak přesně a rychle dokáže Pager odpalovat míčky jen pomocí své mysli, což by nezvládlo mnoho lidí ani pomocí joysticku. Už dříve Neuralink například předvedla, jak ochrnutý muž ovládá pomocí jejich implantátu robotickou ruku.

V aktuálním tweetu Musk upřesnil, že aktuálním cílem Neuralinku je umožnit ochrnutým lidem psát na mobilech jen s pomocí mysli rychleji, než to bězní lidé zvládají pomocí rukou.

Co říkáte na aktuální pokroky Neuralinku?

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!