Platební karty čeká revoluce! Zastaralé PINy brzy skončí! Co je nahradí?

Do dvou let se začne platit úplně jinak...
Jak se bude platit v budoucnu?
Jak se bude platit v budoucnu?
iStock

reklama

Pokud si lámete hlavu nad tím, proč jsou platební karty tak špatně zabezpečené, pak si pokládáte správnou otázku. Pokud budeme uvažovat nad tím, že máte aktivovanou možnost platby přes internet, stačí vzít kartu do ruky a všechny potřebné informace pro platbu máte k dispozici přímo na ni. Bez ohledu na dvoufázové ověření skrze mobilní telefon, jde už v tomto případě o něco jen stěží pochopitelného.

V Austrálii proto společnost VISA zakročila a je pravděpodobné, že její kroky budou následovat i další regiony. Největší úpravy by se měly týkat ověření pomocí kódu PIN, který už není dostačující. Zástupci VISA tvrdí, že již brzy nastoupí biometrické funkce, ať už otisk prstu nebo scan rohovky. Na tohle všechno se ale budou muset připravit úplně všechny subjekty, kde se dá platit kartou.

V následujících dvou letech nás tak podle deníku Sun čeká velká reforma platebních terminálů, na které budeme například přikládat zvolený prst pro sejmutí otisku. Ještě ve vzdálenější budoucnosti nás pak pravděpodobně čeká ústup karet jako takových, kdy si skutečně vystačíme jen se samotným otiskem.

Zamlouvá se vám tento způsob, nebo – stejně jako v případě peněz – potřebujete mít v ruce něco hmatatelného, co reprezentuje vaše bankovní konto?

reklama

reklama