Pozor! Nový druh virů se může ukrývat v titulcích, které si stahujeme k filmům. Existuje ochrana?

Nejsou titulky jako titulky.
Do titulků filmů lze skrýt zákeřný počítačový virus
Do titulků filmů lze skrýt zákeřný počítačový virus

reklama

Všichni už víme, že není dobré klikat na podivné odkazy nebo otevírat podezřelé poštovní přílohy. Stejně tak nereagujeme na různé výzvy k vyzvednutí pohádkové výhry, které nám má přistát na účtě. Jenže málokdo tuší, že virus se může skrývat i v titulcích, které si stahujeme k filmům.

Ukázali to specialisti z Check Point. Stačí pár triků a skrze titulky formátu SRT může být váš počítač zcela v rukou útočníka. Stačí, aby program na přehrávání videosouborů načetl zavirované titulky a tím otevřel zadní vrátka do systému. Podívejte se na video:

Chyba, na kterou odborníci přišli, je natolik závažná, že se raději nepodělili o přesné podrobnosti a rovnou kontaktovali vývojáře populárních videopřehrávačů jakými jsou BS Player, VLC, Popcorn Time nebo Kodi. Riziko masové nákazy je totiž vysoké. Stačí, aby útočník nahrál upravené titulky na populární stránky jako Opensubtitles.org nebo Titulky.com a může mít záhy potenciální přístup k desítkám tisíc počítačů a jejich soukromých dat.

Aktuálně už by měly mít všechny zmíněné hojně rozšířené přehrávače novou bezpečnostní záplatu. Potenciální nákaze se tak vyhnete, když si vyberete větší a ověřený přehrávač a nebudete odkládat aktualizaci.

Stahujete titulky k filmům? Napadlo vás někdy, že by mohly být napadené?

reklama

reklama