Revoluce! Díky téhle vychytávce si budeme nabíjet telefony jednou za 3 měsíce. Tajemství není v baterce!

Prosím, ať je to co nejdřív!
Multiferoické materiály mohou znamenat energetickou revoluci nejen ve světě mobilních telefonů.
Multiferoické materiály mohou znamenat energetickou revoluci nejen ve světě mobilních telefonů.

reklama

Dnešní smartphony nevydrží bez nabíjení ani celý den. A teď si představte, že byste je nemuseli píchnout do nabíječky ani po dvou dnech, po týdnu, dokonce ani za celý měsíc. Je to těžko představitelné, ale současný objev vědců z americké Cornell University tomu dává velkou naději.

V prestižním věděckém magazínu Nature prezentují svůj přelomový objev. Umějí totiž vyrobit tzv. magnetoelektrické multiferoické materiály fungující i při běžných teplotách. V praxi to znamená, že zařízení s elektrickými obvody z těchto materiálu mohou fungovat až 100x efektivněji. Jednoduchou matematikou se dostanete z jednoho dne výdrže telefonu na 100 dní.

Samozřejmě to nebude tak jednoduché, protože největším žroutem energie je displej telefonů, na který by objev neměl tak zásadní vliv. U displejů se v posledních letech zvyšuje efektivita maximálně v řádu desítek procent. Podobně nepůjde asi tolikrát snížit energetickou náročnost bezdrátových přenosů, na nichž jsou telefony závislé. 

Stále se však jedná o největší příslib velké energetické revoluce. V telefonech se projeví jistě mnohonásobně více než třeba baterie s vyšší kapacitou nebo samonabíjecí schopností.

Co myslíte, dočkáme se v dohledné době alespoň prototypu telefonu, který by vydržel běžný provoz bez nabíječky alespoň měsíc?

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!