Spása pro D1? Tihle roboti umí sami opravovat silnice!

Blíží se nová doba robotických údržbářů.
Autonomní roboti budou pomocí 3D tisku opravovat silnice
Autonomní roboti budou pomocí 3D tisku opravovat silnice
BreakTheGrid

reklama

Možná vám to přijde jako ujetá pasáž z nějakého sci-fi románu, ale jedná se o skutečnou iniciativu třech dánských technologických společností, která dostala jméno Break the Grid. Spojily síly, aby navrhly tři druhy robotů, kteří se zvládnou samostatně pohybovat po souši, ve vodě i vzduchu.

Jejich úkolem přitom bude opravovat svět – pomocí 3D tisku! Úkolem těch pozemních bude oprava mikotrhlin v silnicích a chodnících, aby se nemohly zvětšit do výmolů, které motoristům znepříjemňují život a pak zvyšují náklady na opravy. Dělaly by to přitom biologicky aktivním materiálem a houbami.

Podvodní opraváři pobřeží v akci
Autor: Break the Grid Podvodní opraváři pobřeží v akci

Podvodní varianta automatických robotů by zase v pobřezních vodách vyhledávala rizikové oblasti, v nichž by pomocí biologického lepidla a mořského písku budovala umělé útesy pro ochranu pobřeží. Žije na nich totiž zhruba 600 milionů lidí, kteří jsou v ohrožení kvůli extrémním klimatickým jevům i stoupající hladině oceánů.

Drony automaticky vyčistí a opraví výškové budovy
Autor: Break the Grid Drony automaticky vyčistí a opraví výškové budovy

Nejbláznivější je potom třetí varianta dronů, které by pomáhaly čistit a hlavně opravovat stárnoucí výškové budovy. Dokázaly by pomocí senzorů najít místa s únikem tepla a postarat se o jejich zateplení. 

Mohly by roboti vyřešit věčně rozbité české silnice?

reklama

reklama