Rusko se zhlédlo v Číně. Moskevské metro odbaví cestující pomocí rozpoznávání tváří

Cestující v moskevském metru budou zase o něco méně anonymní.
Moskevské metro zavádí systém rozpoznávání tváří
Moskevské metro zavádí systém rozpoznávání tváří
iStock.com / koláž
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Moskevské metro zavádí pilotní projekt odbavování cestujících pomocí automatického rozpoznávání tváří. Ve vybraných stanicích budou instalovány brány, které při průchodu otevřou platícím pasažérům, kteří jsou v databázi dopravního podniku. Účast cestujících bude dobrovolná pouze pro ty, kteří dali své bance souhlas se zpracováním biometrických dat při provádění plateb.

Pilotní projekt má zjistit, jak efektivní a rychlá je taková kontrola cestujících a zda zvádne i nápor během dopravních špiček.

Moskevské metro však rozpoznávání cestujících pomocí tváří využívá už ve dříve nainstalovaném kamerovém systému. Od svého spuštění v únoru loňského roku přispěl třeba k odhalení devítí hledaných osob.

Moskevské metro
Autor: istock.com Moskevské metro

Takzvaný face recognition systém je v masivním měřítku používán v čínských městech, kde slouží k celkovému monitorování obyvatelstva.  

Moskva má jednu z nejvytíženějších podzemek na světě. Spolu s přidruženou městkou dráhou má 261 stanic a denně přepraví průměrně 7 milionů lidí. Pověstná je také její architektura, která v mnohém inspirovala pražské metro.

Myslíte, že systém automatického rozpoznávání tváří dorazí i do českých měst?

Reklama
Reklama