Rusko použilo krutou kyberzbraň! Umí v okamžiku odpojit od elektřiny celá města

Seznamte se s možná nejpokročilejším virem současnosti. Útočí na samotnou páteř civilizace – na elektrickou síť!
Hackeři umějí odpojit celá města od elektřiny
Hackeři umějí odpojit celá města od elektřiny

Říká se mu Crash Override/Industroyer a loni v prosinci opakovaně odpojil od elekřiny ukrajinské hlavní město Kyjev, z čehož ukrajinská vláda obvinila Rusko, s nímž je v dlouhodobém mezinárodním konfliktu. Specialisté z antivirové společnosti Eset a odborníci na ochranu rozvodných sítí Dragos teď přišli s rozsáhlou a dost mrazivou analýzou.

Z ní totiž vyplývá, že loňské útoky na Kyjev připomínají řádění specializovaného malware Stuxnet, za kterým podle všeho stály USA a Izrael, když chtěly kybernetickým útokem na íránské průmyslové systémy zbrzdit tamní jaderný výzkum.

Jenže nový Crash Override/Industroyer je ve všech ohledech lepší. Když se mu podařilo proniknout firewallem, útočil v Kyjevě přímo na nitro správy elektrické sítě od Siemens a rovnou zadával příkazy typu "odpoj elektrický úsek". Navíc operátory mátl tím, že uváděl na řídicích jednotkách falešné údaje a maskoval tak svou činnost. 

Odhalený kód ukázal, že je kyberzbraň připravena útočit na různé elektrické sítě a rozvodné systémy, kreré nebyly v základu navrženy, aby byly tak masivně připojeny k internetu. Analytici se domnívají, že útoky v Kyjevě byly pouze zkouškou na potenciálně rozsáhlejší kybernetický útok, který by se dal skvěle využít třeba v případě mezinárodní krize nebo válečného konfliktu.

Bojíte se "kybernetického bombardování"?

reklama