Rusko použilo krutou kyberzbraň! Umí v okamžiku odpojit od elektřiny celá města

Seznamte se s možná nejpokročilejším virem současnosti. Útočí na samotnou páteř civilizace – na elektrickou síť!
Hackeři umějí odpojit celá města od elektřiny
Hackeři umějí odpojit celá města od elektřiny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Říká se mu Crash Override/Industroyer a loni v prosinci opakovaně odpojil od elekřiny ukrajinské hlavní město Kyjev, z čehož ukrajinská vláda obvinila Rusko, s nímž je v dlouhodobém mezinárodním konfliktu. Specialisté z antivirové společnosti Eset a odborníci na ochranu rozvodných sítí Dragos teď přišli s rozsáhlou a dost mrazivou analýzou.

Z ní totiž vyplývá, že loňské útoky na Kyjev připomínají řádění specializovaného malware Stuxnet, za kterým podle všeho stály USA a Izrael, když chtěly kybernetickým útokem na íránské průmyslové systémy zbrzdit tamní jaderný výzkum.

Jenže nový Crash Override/Industroyer je ve všech ohledech lepší. Když se mu podařilo proniknout firewallem, útočil v Kyjevě přímo na nitro správy elektrické sítě od Siemens a rovnou zadával příkazy typu "odpoj elektrický úsek". Navíc operátory mátl tím, že uváděl na řídicích jednotkách falešné údaje a maskoval tak svou činnost. 

Odhalený kód ukázal, že je kyberzbraň připravena útočit na různé elektrické sítě a rozvodné systémy, kreré nebyly v základu navrženy, aby byly tak masivně připojeny k internetu. Analytici se domnívají, že útoky v Kyjevě byly pouze zkouškou na potenciálně rozsáhlejší kybernetický útok, který by se dal skvěle využít třeba v případě mezinárodní krize nebo válečného konfliktu.

Bojíte se "kybernetického bombardování"?

Reklama
Reklama