Ruský internet se uzavírá světu, Putin vydal zákaz anonymnímu prohlížení! Kdy tenhle zákaz přijde do ČR?

Blíží se ohrožení způsobu, jakým prohlížíme internet?
Web není dostupný...
Web není dostupný...
archiv Prima COOL

reklama

Slova jako regulace či cenzura jsou v přímém rozporu s demokratickým řízením státu, v Rusku si ale očividně dělají, co chtějí. Prezident Putin totiž podepsal zákon, který od 1. listopadu znemožní fungování nástrojů, díky kterým je možné prohlížet internet anonymně. Jedná se o nejrůznější proxy brány a virtuální sítě, pomocí kterých bylo možné navštěvovat i ty stránky, jež jsou v zemi zakázány.

Pohledem obyčejného člověka to znamená, že na již dříve zakázané stránky nebude mít přístup, a to se bavíme například o Redditu či Wikipedii. Ty jsou zakázány proto, že se na nich šíří informace o drogách, a to je něco, s čím vláda Ruska nechce mít nic společného. Problém je ovšem v tom, že na základě těchto velmi volných pravidel o závadnosti, lze znepřístupnit takřka jakýkoliv server. Děje se tak například na webech, které kritizují vládu, nebo – jak vláda sama říká – oslabují stabilitu země.

Asi vás pak nepřekvapí, že už před časem tento krok zavedli v Číně a vzhledem k přátelství České republiky s těmito státy je nasnadě ptát se, kdy od východních kolegů okopírujeme i tento manýr…

reklama

reklama