Samsung kopíruje iPhony a zaplatí tučnou pokutu, zní konečný rozsudek dlouholetého sporu. Co rozhodlo?

Velký zvrat v obří soudní bitvě...
Apple vyhrál táhlou soudní bitvu se Samsungem, který mu musí zaplatit tučnou pokutu.
Apple vyhrál táhlou soudní bitvu se Samsungem, který mu musí zaplatit tučnou pokutu.
iStock/archiv

reklama

Sedmiletá patentová bitva mezi firmou Apple a Samsung je u konce. Samsung zaplatí Applu pokutu 539 milionů dolarů (12,7 miliardy Kč) za kopírování designu i softwarových vlastností iPhonů. Rozhodl o tom odvolací soud v kalifornském San Jose.

 Apple zažaloval Samsung už v roce 2011 za to, že jeho telefony kopírují v mnoha detailech vzhled iPhonů a také typické vlastnosti jeho iOS, jakým je například uspořádání ikon a ovládacích prvků na domovské obrazovce. Firma z Cupertina chtěla původně 2,5 miliardy dolarů (52,2 miliard Kč), soud však o rok později rozhodl o podstatně nižší miliardové pokutě . Jenže ani s tou Samsung nesouhlasil a rozjel novou sérii soudních instancí, na jejímž konci je aktuální rozhodnutí.

Osmičlená porota rozhodla jednohlasně, nebylo u ní tudíž pochyb, že by Samsung nekopíroval, řešila se hlavně výše finančních náhrad. Samsung není s výsledkem spokojen a zvažuje další kroky, pokutu však bude muset zaplatit. 

Naopak Apple v oficiálním prohlášení uvedl, že "tento případ byl více než jen o penězích" a také, že "hluboce věří v jedinečnou hodnotu svého inovativního designu"

Ke konci tak dospěl největší případ Apple vs Samsung, ačkoli několik menších stále čeká na rozřešení. Jenže Apple a Samsung jsou kupodivu také silní obchodní partneři.

Samsung například dodává mnoho důležitých dílů do iPhonů, včetně OLED displeje pro iPhone X. Na výrobě dílů pro Apple dokonce často vydělává více než prodejem svých vlastních telefonů.

Apple se snaží ze závislosti na výrobních kapacitách Samsungu vymanit, ale jedině on dokáže momentálně vyrábět díly v požadovaném množství, ceně i kvalitě.

Co říkáte na výsledek největší bitvy mezi Applem a Samsungem?

reklama

reklama