Samsung chce vytřít zrak konkurenci. Chystá foťák lepší než lidské oko

Rozlišení, až se z něho protočí panenky.
Samsung chystá snímač s vyšším rozlišením než má lidské oko
Samsung chystá snímač s vyšším rozlišením než má lidské oko
Samsung / koláž

reklama

Fotočipová divize Samsungu oznámila, že vyvíjí čip s rekordním rozlišením 600 megapixelů, který by měl dokázat zachytit více detailů než lidské oko, jehož rozlišení se v přepočtu uvádí jako zhruba 500 megapixelů. Čip by přitom měl být určený ke komerčnímu použití.

Právě nástup extrémně vysokých rozlišení je velkým trendem v současné fotografii, zejména té mobilní. Mnozí výrobci nasazují i čipy s rozlišením 108 megapixelů. Výkonný procesor a umělá inteligence totiž dokážou spojit více sousedních pixelů do jednoho – výsledkem je obvykle fotka se čtvrtinovým či ještě nižším výsledným rozlišením, která však stále dokáže zachovat vysoké množství detailů a méně obrazového šumu i při horších světelných podmínkách.

Fotografický čip u profesionální zrcadlovky... důležitější než jeho rozlišení je spíše fyzická velikost
Autor: istock.com Fotografický čip u profesionální zrcadlovky... důležitější než jeho rozlišení je spíše fyzická velikost

Chystaný čip s extrémním rozlišením se však jistě nedostane do mobilů, jelikož je na ně příliš velký a bude vyžadovat i speciální optiku. S jeho využitím se prozatím počítá v bezpilotních letadlech, autonomních vozidlech či lékařských zařízeních a robotech. 

Řešíte u svého foťáku počet mexapixelů?

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!