Samsung chystá revoluci v mobilním focení. Jeho příští vlajková loď bude mít tekuté čočky!

Pokud jste si mysleli, že vás nic nepřekvapí, pak vás tahle novinka přesvědčí o opaku.
Samsung chystá tekuté čočky pro své mobilní foťáky
Samsung chystá tekuté čočky pro své mobilní foťáky
iStock.com / Samsung / koláž

reklama

Telefony od Samsungu patří dlouhodobě na špičku v mobilním focení i natáčení videí, ale je pravda, že se poslední dobou vylepšují hlavně, co se týče softwarového zpracování, a samotné fotomoduly zůstávají prakticky stejné. Teď však chystají revoluci – už jejích příští vlajkový model Galaxy S11 by totiž měl mít tekuté čočky. Co to znamená?

Futuristická technologie pochází od firmy Varioptics, s kterou už Samsung několik let spolupracuje na vývoji vícesložkových čoček. Část z nich je pevná, část je pak tvořena speciální kapalinou, která umí na základě průchodu elektrického proudu měnit své sférické zakřivění.

Výhoda takového řešení je naprosto zásadní – mohli bychom se dočkat jednočočkových fotoaparátů, které umí i při malé velikosti a hloubce plynule měnit svou ohniskovou vzdálenost, což by znamenalo možnost ubrat na zádech telefonu z fotomodulů a v ideálním případě obsloužit všechny druhy přiblížení jedním jediným.

Samsung si uvědomuje, že právě kvalita fotek a videí je dneska pro většinu lidí nejzásadnějším parametrem při výběru telefonu, a proto nedávno představil taky 108Mpx snímač, který umožní větší rozsah digitálního zoomu, ale taky lepší fotky při zhoršených světelných podmínkách, protože jeho AI chytře sloučí více sousedních pixelů do jednoho a redukuje tak digitální šum.

Myslíte, že Samsung odstartuje tekutými čočkami novou éru mobilního focení?

reklama

reklama