Konečně uvidíme filmy v televizi správně! Slavní režiséři se postavili vyhlazování pohybu

Nolan, Scorsese a další slavní filmaři představili novou vychytávku pro televize.
Joker ve filmu Temný rytíř
Joker ve filmu Temný rytíř
Warner Bros

reklama

Veletrh CES 2020 představil novou funkci televizí, která zajistí, abychom viděli filmy přesně v té podobě, jak byly natočeny. Jmenuje se Filmmaker Mode a propagují ji nejslavnější filmaři současnosti jako Christopher Nolan, Martin Scorsese, J. J. Abrams nebo James Cameron.

Dnešní moderní televize umí vylepšit obraz mnoha způsoby – dopočítat rozlišení na 4K, přidat snímky pro plynulejší pohyb, zvýšit kontrast, vyhladit nedokonalosti nebo zjemnit přechody. Jenže zatímco u běžného televizního vysílání či sportovních přenosů to může pomoct, při sledování filmů se dostavuje tzv. soap opera efekt.

Zkrátka film nevypadá vůbec jako film, ale spíše jako televizní inscenace, protože je digitálně vymydlen. Už mnoho let proti tomu protestují slavní filmaři. Známý je například vzkaz Toma Cruise a režiséra McQuarrieho dívákům pro sledování jejich filmu Mission: Impossible – Fallout. "Vypněte na televizi všechny filtry, speciálně vyhlazování pohybu," říkají v klipu.

Výsledek snahy filmařů byl teď představen jako Filmmaker Mode. Funkci do svých letošních modelů televizí zabuduje většina největších výrobců jako LG, Samsung, Philips, Panasonic, Vizio a mnoho dalších. Přidají se i distributoři filmů a streamovací společnosti.

Tento obrazový mód při sledování filmů vypne všechny přídavné filtry a nastaví obraz přesně dle instrukcí, které budou v sobě obsahovat metadata daného filmu – tím je myšlena snímkovací frekvence, formát obrazu, nastavení barev či kontrastního poměru. 

Podívejte se na video, v němž slavní filmaři vysvětlují, proč mají z nové funkce televizí takovou radost.

Řešíte, zda sledujete filmy v té nejlepší možné kvalitě?

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!