Nová recyklovatelná sluchátka jsou super nápad. Zatím mají jediný háček!

Prostě se rozloží.
Sluchátka z rozložitelných materiálů
Sluchátka z rozložitelných materiálů
Aivan

reklama

Spotřební elektronika tvoří nemalé množství odpadu, který lze navíc jen velice složitě recyklovat. Zajímavou cestu ukazují sluchátka Korvaa vytvořená z výhradně přirodních materiálů vypěstovaných v laboratoři.

Stojí za nimi finská designérská skupina Aivan vycházející z mnoha materiálových inovací poslední doby. Základní konstrukci tvoří bioplast PLA vytištěný na 3D tiskárně. Vzniká jako druhotný produkt kvasinek zpracovávajících kyselinu mléčnou je dostatečně pevný i pružný i pro časté namáhání, jakému při používání čelí.

Plně kompostovatelná sluchátka Korvaa
Autor: Aivan Plně kompostovatelná sluchátka Korvaa

Polstrování je kombinací dvou materiálů. Jádro tvoří hydrofobin – houbovitý protein, který vzniká kombinací skutečných hub vyztužených celulózou. Potažen je umělou kůží z hub nazvaných mycelium.

Povrch sluchátek je navíc vyztužen uměle vypěstovaným pavoučím vláknem, z něhož už se vyrábí i oblečení a je desetkrát pevnější než kevlar.

Pohled na biomateriály použité ve sluchátkách Korvaa
Autor: Aivan Pohled na biomateriály použité ve sluchátkách Korvaa

A jaký mají tedy sluchátka háček? Nehrají, protože v nich chybí elektronické prvky. Designéři prostě chtěli ukázat, že i sluchátka by mohla být v budoucnu jednoduše kompostovatelná, stačilo by vyndat elektronické vnitřnosti k recyklaci a o zbytek už by se postaral čas a příroda.

Důvěřovali byste sluchátkům vytvořeným z kvasinek, pavučin a hub?

reklama

reklama