Tesla chce postavit další gigatovárnu! Destinace? Česká republika!

Auta budoucnosti se možná budou montovat na severu naší země!
Tesla chce otevřít závod v České republice
Tesla chce otevřít závod v České republice
Tesla/YouTube

reklama

Vizionář Elon Musk, kterému – mimo jiné – patří značka automobilů Tesla, plánuje otevřít další megazávod, ve kterém budou tyto samořiditelné automobily vyráběny. Podle dostupných informací si za cílovou destinaci pravděpodobně zvolí Českou republiku, a to hned z několika důvodů.

Zdá se, že jedním z nejdůležitějších faktorů jsou velká ložiska lithia, která v naší zemi máme a v podstatě nevyužíváme. Podle zprávy portálu Space Invader jde přibližně o 330 tisíc tun tohoto kovu, který se využívá v bateriích, pohánějících právě automobily Tesla. Dalším důvodem pak je naše měna a levnější pracovní síla v porovnání se Spojenými státy.

Zatímco si Američané v podobných továrnách přijdou na přibližně 50 000 dolarů ročně, v přepočtu na místní platy je to pouze 15 000 dolarů, a to je úspora, která se bude rozhodně hodit. Pohledem Američanů je pak Česko levnou zemí i proto, že zde stále neplatíme eurem ale korunami, což s Muskovi a jeho firmě zamlouvá.

Pokud dojde na otevření této giga továrny, jak ji sami zástupci Tesla označují, na nová pracovní místa se budou moci těšit zejména obyvatelé Ústecka a Mostecka, kde se nachází zmiňovaná lithiová ložiska a umístění továrny by tedy logicky připadlo do této lokality. Vše ovšem nyní záleží na Parlamentu, jak se k této příležitosti postaví a zda nabídne Tesle dostatečně výhodné podmínky, aby se nakonec firma nerozhodla postavit svůj závod v některé z okolních zemí, jako je Polsko, Slovensko či Maďarsko.

reklama

reklama