Tohle je 5 nejstarších robotů všech dob. Jsou tu s námi už stovky let!

Plecháči z dřevních dob.
Roboti ze starých časů
Roboti ze starých časů

reklama

Pokud se futuristé nemýlí, již za nějakých 10 až 15 let bychom se mohli dočkat drastické automatizace práce. Roboti nejrůznějších tvarů a délek se tak stanou každodenní realitou. Vizionáři něco podobného ale vyhlížejí již pěkných pár staletí – robotika rozhodně není žádnou novinkou.

5) Zmenšenina Marie Antoinetty

Francouzští panovníci byli slavní pro svou hýřivost, a tak nepřekvapí, že neslavná Marie Antoinetta měla k ruce i svou vlastní robotickou kopii. Jednalo se samozřejmě o automat podobnější spíše figurkám na orloji než skutečným moderním robotům – mechanická mašina však tak jako tak mohla plnit celou řadu úkonů. Na hypotetickou roli dvojníka umožňujícího Marie Antoinettě uniknout však zjevně nedostačovala…

4) Roboděti

Švýcarský hodinář Pierre Jaquet-Droz (1721–1790) se proslavil jako konstruktér nejrůznějších automatů s dětskou podobou. Protože pokud už chcete dělat děsivé roboty, můžete jim rovnou dát dětskou tvář! Jaquet-Droz automaty zamýšlel spíše jako propagaci svých tradičnějších produktů (hodinek), právě dětské mašiny se však zachovaly až do dnešních dnů ponejvíce. Díky tomu, že je bylo možné primitivním mechanickým nastavením „programovat“, je Jaquet-Droz považován za praotce informačních technologií.

 

3) Laffins Sal

Dnes vypadá Laffins Sal jako hororové stvoření kráčející po zemi vlivem mocné síly Satana, ve 30. a 40. letech však šlo o populární atrakci každé americké poutě. Vynález vlastně neumí o moc víc, než se po vhození mince začít hurónsky smát – což jeho děsivost jenom podtrhuje. Dříve však byli lidé naivnější/odolnější, a tak měla Sal trochu větší respekt, než jen jako komparz bizarního hororu.

 

2) Turek

Mysleli jste si, že automaty starých časů zvládaly jenom primitivní úkony? Ano i ne. Takzvaný Turek totiž již v 18. století všechny šokoval tím, že dovedl naživo reagovat na hru v šachu a obvykle porážel i tehdejší mistry! Tepal snad uvnitř jeho srdce předchůdce superpočítače Deep Blue? Nikoliv – Turek byl později demaskován jako podvod. Stroj sám o sobě skutečně s figurkami hýbal. Mimo dohled svědků mu však pokyny k tahům udílel člověk. Tak jako tak je vidět, že vzpoury strojů se lidé báli už před nějakým tím pátkem.

 

1) Robo Ježíš

Roboti však ani zdaleka nebyli jenom komediantskou srandou – svou roli měli dokonce i v náboženství! Existuje hned několik dokladů o tom, že církev od 13. století občas sáhla k vytvoření „svatého robota“, který se pohyboval „sám od sebe“ a mohl naznačovat různá gesta. Koneckonců, něco velmi podobného je i pražský orloj. To, co dnes působí primitivněji než CNC mašina ve fabrice, mělo ve středověku pověst skoro až magie – roboti tak svého druhu verbovali lidi na víru pěkných pár staletí před Futuramou!

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!