Uber našel způsob, jak zastavit zdražování jízd. Proč zákazníci nejásají?

Populární taxislužba nechce přicházet o zákazníky, které odrazují vysoké ceny.
Uber řeší prudké zdražování jízdného
Uber řeší prudké zdražování jízdného
iStock

reklama

Jedním z nepříjemných důsledků celosvětové pandemie je zdražování nástupců taxislužeb. Nemají totiž dostatek řidičů, což prodlužuje dobu čekání a hlavně navyšuje ceny jízdného. Uber proto přišel s řešením, kterým je návrat služby UberPool, neboli sdílení jízd s cizími lidmi.

Největším problémem jsou jízdy ve špičkách, kdy se cena i doba příjezdu zvedá dramaticky. Sdílení vozu řeší oba problémy. Částka za jízdné se rozdělí poměrně mezi všechny pasažéry, co si auto objednali a vyšší obsazenost vozů pak znamená jejich větší dostupnost.

Sdílené taxíky
Autor: iStock Sdílené taxíky

UberPool fungoval před nástupem pandemie do března 2020, kdy byl kvůli hygienickým opatřením zrušen. Jenže mezi cestujícími si moc obliby nezískal. Dávali takovým jízdám průměrně nižší hodnocení. Řidiči si pak stěžovali na nefungující algoritmus, který neuměl ideálně vypočítat trasu ani složení pasažérů. „Nová verze UberPool bude vylepšená a bude vycházet z mechanismů pro korporátní zákazníky, slíbil Dara Khosrowshahi, šéf Uberu.

Nedostatek řidičů se týká globálně většiny taxislužeb. O spoustu řidičů přišly v době lockdownů kvůli malé vytíženosti. Přestože se poptávka zvyšuje, všichni původní řidiči se nevrátili. Mnoho z nich si našlo jistější a stabilnější zdroj příjmů.

Vidíte sdílení jízd s cizinci jako řešení?

reklama

reklama