VIDEO: Americká armáda testuje samonaváděcí kulky pro snipery! Jak tohle sci-fi zařízení funguje?

Samonaváděcí kulky
Samonaváděcí kulky
DARPA/Warner Bros.

reklama

Viděli jste film Wanted? Ano, ten, ve kterém je herečka Angelina Jolie schopná jen pohybem ruky vystřelit kulku ze své zbraně za roh? Mysleli jste si, že je to ptákovina? Americká armáda si to rozhodně nemyslí a zřejmě se nechala zmiňovaným filmem inspirovat.

Už několik let totiž vojenská agentura DARPA testuje kulky EXACTO pro odstřelovací pušky, které budou schopné měnit v průběhu letu svou trajektorii a zasáhnout tak cíl i při špatném počasí, nebo v momentě, kdy se cíl začne pohybovat.

Rozdíl je v tom, že vojáci americké armády nebudou muset švihat rukama – postačí jim k tomu jen to, aby po dobu letu kulky udrželi laserový zaměřovač na cíli, který chtějí zasáhnout. Kulka poté, co vyletí z ústí hlavně, spustí vnitřní mikropočítač a pomocí soustavy křidélek začne korigovat let. K tomu bude moci docházet až 30 za vteřinu, díky čemuž je zaručena maximální přesnost.

Vše je poměrně dobře vidět na videu, ve kterém i nezkušený střelec – který vystřelí svoji první kulku EXACTO – trefí pohybující se cíl s neoddiskutovatelnou přesností. Je tohle začátek nového způsobu války?

reklama

reklama