Takhle vypadá letadlo budoucnosti. V čem je unikátní?

Odvážný návrh se začíná skutečně zhmotňovat.
Koncept letadla Flying V
Koncept letadla Flying V
studio OSO

reklama

Může se to zdát neskutečné, ale dopravní letadlo z následujícího videa a obrázků by mělo absolvovat první testy ještě letos v září. První prototyp navrhl student Justus Benad z  Technische Universität Berlin a mohl by zásadně změnit leteckou dopravu. Na první pohled dost bizarní véčkový tvar totiž umožní snížit o pětinu spotřebu paliva.

Sílu návrhu brzy rozpoznal letecký dopravce KLM, který spolufinancuje stavbu prototypu ve spolupráci s holandskou Delft University of Technology. Letadlo nese momentálně jméno Flying V po kultovním modelu elektrické kytary od firmy Gibson, na kterou hráli či hrávají třeba Jimi Hendrix, Keith Richards nebo Brian May.

Letoun má mít kapacitu 314 pasažérů, kteří se rozmístí do obou křídel. To samé platí pro palivové nádrže a nákladový prostor. Dvacetiprocentní úspora paliva je opravdu výrazný posun, nejen ekonomicky pro samotné aerolinky, ale taky ekologicky, jelikož zplodiny z letecké dopravy činí kolem 2,5 procent celoplanetárních emisí oxidu uhličitého.

První testy jsou sice naplánované už na letošní rok, ale když půjde všechno hladce, do provozu by se mělo letadlo dostat až kolem roku 2040.

reklama

reklama