Japonsko testuje nástupce svých rychlovlaků. Neuvěříte, jakou rychlostí pojede!

Plnou rychlostí by byl z Prahy v Brně za půl hodiny.
Japonský vlak Šinkansen třídy E5 momentálně jezdí maximální rychlostí 320km/h
Japonský vlak Šinkansen třídy E5 momentálně jezdí maximální rychlostí 320km/h
istock.com

reklama

První neoficiální video ukazuje testování japonského rychlovlaku nové generace. Jmenuje se Alpha-X a po tratích by měl létat až za deset let. Když říkáme létat, nemyslíme to doslova, nejde totiž o soupravu typu maglev, ale klasický kolejový vlak, jehož maximální rychlost bude 431 km/h. 

Alpha-X na první pohled zaujme extrémním čumákem o délce 22 metrů, který zajistí maximálně efektivní a zároveň tichou jízdu a to i v tunelech, které se na vysokorychlostních tratích vyskytují ve zvýšené míře.

Momentálně drží prvenství nejrychlejší pravidelné vlakové linky právě maglev, který dopravuje cestující na letiště v čínské Šhanghaji rychlostí až 431 km/h. Té dosahuje pouze ve vybraných časech několikrát za den. Právě Čína momentálně provozuje největší síť rychlovlaků na světě, na mnoha z nich se jezdí cestovní rychlostí až 350 km/h.

Jenže Japonsko jako tradiční průkopník rychlovlaků chystá vlastní maglev z Tokia do města Nagoja. Otevřen bude v roce 2027 a jezdit se po něm bude až 505 km/h. U příležitosti letní olympiády Tokio 2020 vyjedou taky speciální vlaky Šinkansen ve verzi Supreme. Budou mít stejnou cestovní rychlost 300 km/h jako stávající Šinkanseny, ale díky vylepšené konstrukci nabídnou ekologičtější provoz a větší komfrort i vybavenost pro pasažéry.

Jakou nevyšší rychlostí jste kdy jeli ve vlaku? A kde?

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!