Čtení myšlenek se stává realitou! Tohle zařízení už se úspěšně testuje. Co přesně umí?

Už ani ve vlastní hlavě nebudeme mít soukromí?
Přístroj AlterEgo umí naslouchat, co si říkáme sami pro sebe
Přístroj AlterEgo umí naslouchat, co si říkáme sami pro sebe

reklama

Vědci z proslulé univerzity MIT představili prototyp přístroje, který dokáže číst myšlenky. Dostal přiléhavý název AterEgo a jde o snímač, který si přichytíte mezi ucho a spodní čelist. Nedivá se přímo do hlavy, tedy nečte myšlenky, ale analyzuje neurosvalové signály jazyka a úst. Stačí si říct něco pro sebe se zavřenou pusou a on to rozezná.

AlterEgo v kombinaci například s chytrým telefonem, hlasovou odezvou či chytrými brýlemi dokáže pomoci v mnoha situacích. Mohou ho používat třeba členové speciálních jednotek při zásazích, kdy potřebují komunikovat tiše nebo lidé ve velice hlučném prostředí, kde miktofony neplní svou funkci. Ohromně může posunout také kvalitu života neslyšících.

Poslouží i v běžných situacích, kdy lidé kvůli snaze o soukromí nepoužívají hlasové příkazy nebo diktování. Silou "myšlenek" také můžete například scrollovat po obrazovce nebo pohybovat dálkově ovládanými objekty: stačí kombinovat příkazy nahoru-dolů, doprava-doleva, zrychlit-zpomalit. To samé by mohlo jít také snímáním pohybu jazyka po patře.

Šéf projektu Arnav Kapur vysvětlil: "Chceme jistým způsobem propojit člověka a stroj, a přispět tak k rozšíření našeho poznávání." První prototyp umí rozeznávat zatím jen sto výrazů, jeho přesnost a slovní zásoba se však jistě budou rozšiřovat.

Věříte, že už brzy budeme diktovat všechny texty jenom čtením v duchu?

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!