Podívejte se na test nového největšího letadla na světě

Stratolaunch je obr, vážně OBR!
megaletadlo
megaletadlo

reklama

Jmenuje se Stratolaunch a jde o nové největší letadlo na světě. Váží brutálních 227 tun a jeho křídla se rozepínají do délky 117 metrů – tedy 1,5 délky legendárního dopravního Jumbo Jetu.

Už z názvu lze vyčíst, k čemu bude Stratolaunch sloužit – přímo za letu z něho budou startovat rakety do stratosféry a pak dále na oběžnou dráhu. Jde o jiný způsob, než jaký používá třeba SpaceX magnáta Elona Muska – ten spoléhá na rakety schopné se vrátit a přistát.

Díky své unikátní dvojité konstrukci unese Stratolaunch raketu vážící až 250 tun nebo více menších raket, a to uprostřed na vzpruze mezi dvěma trupy. Přímo za letu pak budou moci zažehnout své raketové motory a vyrazit za hranici atmosféry na nízkou oběžnou dráhu.

Stratolaunch aktuálně provedl test rychlého pojezdu po ranveji s testem tahu svých šesti obřích motorů na rychlost zhruba 80 km/h. Než si troufne do vzduchu, bude to ještě chvíli trvat, první let má obsolvovat příští rok.

Nejde zdaleka o první projekt podobného druhu. Ze zad obřího letadla Antonov An-225 Mrija měl startovat už ruský raketoplán Buran, jeho vývoj byl však v pozdní fázi zastaven a na oběžnou dráhu se podíval jen na moment při testovacím letu bez posádky.

Z letadel startují taky rakety Pegasus, ale ty jsou podstatně menší a jsou schopné na oběžnou dráhu vynést jen náklad o maximální hmotnosi 450 kilogramů.

Firmu Stratolaunch Systems spoluzakládal miliardář Paul Allen, který stál s Billem Gatesem u zrodu Microsoftu. Jejím cílem je podobně jako u zmíněného SpaceX umožnit pravidelné a levné lety do kosmu, které by nabízel jak státním kosmickým agenturám, tak pro další komerční účely.

Co myslíte, podaří se dvojitému monstru nakonec dopravit rakety až na oběžnou dráhu?

reklama

reklama