WhatsApp obsahuje velkou bezpečnostní díru, kvůli níž vás můžou sledovat či odposlouchávat. Co musíte ihned udělat?

Stačí nepřijatý hovor...
WhatsApp
WhatsApp
istock.com

reklama

Chyba v komunikační aplikaci WhatsApp umožňuje naistalovat do telefonu špiónský software, který umí zapnout kameru, mikrofon, skenovat e-maily, zprávy nebo sledovat polohu uživatele. K napadení stačí přitom jenom prozvonění neboli vytvoření zmeškaného hovoru právě ve WhatsAppu.

Jelikož se jedná o zásadní problém, vznikla akutní bezpečnostní záplata. Facebook, coby majitel platformy WhatsApp, teď vybízí všechny uživatele, aby si aplikaci hned cíleně aktualizovali. Týká se to zařízení s iOS i Androidem.

Agresivní spyware vyvinula izraelská výzvědná organizace NSO Group, která dle zjištění listu Financial Times s jeho pomocí špehovala mimo jiné právníka, co proti ní připravoval žalobu, že poskytuje nástroje k hackování saúdskoarabských disidentů, mexických novinářů a aktivistů. Sama agentura se profiluje jako společnost, která "umožňuje vládním zpravodajských a silovým orgánům předcházet terorismu a odhalovat zločiny".

O bezpečnostní díře se Facebook dozvěděl na začátku května. Zpočátku se snažil zabránit šíření spywaru pomocí svých serverů a mezitím chystal aktualizaci pro službu, kterou používá zhruba 1,5 miliardy lidí.

Obáváte se odposlouchávání na sociálních sítích a internetu?

reklama

reklama