WhatsApp obsahuje velkou bezpečnostní díru, kvůli níž vás můžou sledovat či odposlouchávat. Co musíte ihned udělat?

Stačí nepřijatý hovor...
WhatsApp
WhatsApp
istock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Chyba v komunikační aplikaci WhatsApp umožňuje naistalovat do telefonu špiónský software, který umí zapnout kameru, mikrofon, skenovat e-maily, zprávy nebo sledovat polohu uživatele. K napadení stačí přitom jenom prozvonění neboli vytvoření zmeškaného hovoru právě ve WhatsAppu.

Jelikož se jedná o zásadní problém, vznikla akutní bezpečnostní záplata. Facebook, coby majitel platformy WhatsApp, teď vybízí všechny uživatele, aby si aplikaci hned cíleně aktualizovali. Týká se to zařízení s iOS i Androidem.

Agresivní spyware vyvinula izraelská výzvědná organizace NSO Group, která dle zjištění listu Financial Times s jeho pomocí špehovala mimo jiné právníka, co proti ní připravoval žalobu, že poskytuje nástroje k hackování saúdskoarabských disidentů, mexických novinářů a aktivistů. Sama agentura se profiluje jako společnost, která "umožňuje vládním zpravodajských a silovým orgánům předcházet terorismu a odhalovat zločiny".

O bezpečnostní díře se Facebook dozvěděl na začátku května. Zpočátku se snažil zabránit šíření spywaru pomocí svých serverů a mezitím chystal aktualizaci pro službu, kterou používá zhruba 1,5 miliardy lidí.

Obáváte se odposlouchávání na sociálních sítích a internetu?

Reklama
Reklama