Už žádné předbíhání a fronty na barech. Vše řeší nová umělá inteligence. Jak funguje?

Jeden z nejzásadnějších světových problémů může být vyřešen. Na baru konečně zavládne spravedlnost.
Na koho přijde řada na baru nově rozsoudí umělá inteligence
Na koho přijde řada na baru nově rozsoudí umělá inteligence
iStock.com / koláž
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Není nic otravnějšího, než když chcete objednat novou rundu drinků, ale barman si vás nevšímá nebo vás neustále někdo předbíhá. Britská firma DataSparQ nabízí řešení v systému, který se jmenuje A.I. Bar. Jak je z názvu patrné, o spravedlivý přístup k tekutému potěšení se stará umělá inteligence.

Základem je přístup "kdo dřív přijde, bude dříve obsloužen". Kamera skenuje tváře lidí, kteří přijdou k barovému pultu a postupně jim přiřazuje virtuální pořadí ve frontě. Zákazník si navíc může ověřit na velké obrazovce, že byl zaznamenán a zjistit, za jak dlouho by zhruba měl být obsloužen.

Chytrý systém už běží v testovacím provozu v londýnském baru 5cc Harrild & Sons, kde navíc jeho systém rozpoznávání tváře upozorňuje obsluhu, kdo vypadá hodně mladě a měl by tedy být požádán o předložení průkazu totožnosti.

Nejde o žádný experiment. Startup chce už brzy nabízet celý systém k pronájmu majitelům barů, restaurací či organizátorům festivalů. Instalace a provoz mají vyjít na v přepočtu zhruba 5600 korun měsíčně a požadavkem je minimálně jeden větší displej, kvalitní webová kamera a spolehlivé internetové připojení.

Co říkáte na A.I. Bar? Nenapadá vás lepší řešení front na barech?

Reklama
Reklama