Záporáci ve filmech nesmí mít kvůli neobvyklému pravidlu iPhony

Nakousnuté jablíčko přitahuje filmové správňáky.
Liam Neeson ve filmu 96 hodin používá iPhone
Liam Neeson ve filmu 96 hodin používá iPhone
20th Century Fox

Apple se objevuje v ohromném množství filmů a seriálů, ale už delší dobu se proslýchá, že má dost přísná pravidla, jak má být ukázán – vždy v pozitivním světle! To teď ve videorozhovoru pro magazín Vanity Fair potvrdil slavný režisér Rian Johnson, který je podepsaný pod filmy jako Star Wars: Poslední z Jediů, Looper nebo pod aktuálním detektivním hitem Na nože.

"Nevím, jestli bych to měl říct nebo ne. Nebojte, nejde o nic nevhodného, ale spíš proto, že se to obrátí proti mě v příštím filmu s hádankou, který teď píšu... Apple vám dovolí používat iPhony ve filmech, ale – a to je zásadní, když sledujete detektivní příběh – záporáci nemůžou používat iPhony," prozradil Johnson. 

Není tajemstvím, že Apple má skutečně dost speciální pravidla, v jejichž obecném úvodu například stojí, že jeho produkty musí být zobrazeny "v tom nejlepším světle" a že například nesmí být zesměšňovány či kritizovány.

V průběhu let tak došlo k mnoha situacím, kdy lze ve filmu jednoduše rozeznat ty dobré a špatné. Klaďáci volají z iPhonů a používají Macy, zatímco záporáci spřádají své ďábelské plány pomocí počítačů s Windows a telefonů s Androidem. Až komických rozměrů to dosáhlo například v populárním seriálu 24 hodin. 

Všiml si toho v minulosti i slavný filmový kritik Roger Ebert. Vysvětlil také, proč nemusí Apple na rozdíl od konkurence vydávat takové peníze za placený product placement. "Protože většina počítačů s Windows vypadá podobně, patří Apple s jasně rozpoznatelným designem a logem k jedněm z mála produktů, kteří mají značnou výhodu při výskytu před kamerou," napsal.

Sledujete v detektivkách, kdo používá iPhone a kdo Android?

reklama