Zemřel počítačový génius Larry Tesler, autor nepostradatelné funkce kopírovat a vložit

Na začátku většiny věcí, které dnes považujeme za samozřejmé, stála myšlenka génia.
Larry Tesler - autor konceptu copy & paste
Larry Tesler - autor konceptu copy & paste
iStock.com / Wikipedia / koláž

reklama

Když přijde řeč na průkopníky informačního věku, každému se vybaví jména jako Bill Gates nebo Steve Jobs. Jenže způsob, kterým ovládáme počítače či mobily, vychází z nápadů mnoha jiných. Jedním z nejdůležitějších byl Larry Tesler, který zemřel v pondělí ve věku 74 let. Byl průkopníkem uživatelského rozhraní a jeho koncepty používáme dodnes.

Jeho nejznámější inovací je funkce copy & paste, notoricky známá taky pod windowsovskou zkratkou Ctrl+C a Ctrl+V. Přišel s ní už v roce 1973, když pracoval pro Palo Alto Research Center (PARC) firmy Xerox. Tento nápad kopírování přes tzv. schránku se později stal základním kamenem pro práci v textových editorech i celých operačních systémech.

Protože s týmem v PARC v podstatě položil základy moderního ovládání počítačů pomocí klávesnice a myši, přetáhl si ho Steve Jobs do Applu, kde chtěl vytvořit počítače, které zvládne po chvilce ovládat skutečně každý. 

Apple Macintosh přinesl jednoduché ovládání pomocí myši a klávesnice
Autor: Apple Apple Macintosh přinesl jednoduché ovládání pomocí myši a klávesnice

Tesler pracoval pro Apple od roku 1980 až do roku 1997, kde se zpočátku podílel na produktech Macintosh a Lisa, což byly první osobní počítače, které pracovaly s ikonami i okny a hlavně zpopularizovaly copy & paste.

Později vyvinul pro Apple třeba jeden z prvních formátů streamovatelného videa QuickTime nebo tablet Newton, předchůdce iPhonu a iPadu. Po odchodu z firmy se věnoval elektronickému vzdělávání, ale jeho geniality využily i společnosti jako Amazon nebo Yahoo.

Vzpomněli byste si, kdy jste poprvé použili kouzelnou funkci kopírovat & vložit?

reklama

reklama