Zničí Spotify trh s hudbou? Pokud se tenhle skandál provalí, bude to konec oblíbené služby!

Blíží se úpadek online služeb pro poslouchání hudby?
Zničí Spotify samo sebe?
Zničí Spotify samo sebe?
Spotify/iStock

reklama

Všimli jste si při brouzdání hudbou na Spotify, že se v nabídkách a promech objevují interpreti, o kterých jste nikdy nic neslyšeli? Samo o sobě by to nemuselo být nutně špatně - nikdo nemůže znát všechno - lidem to ale přesto nedalo. Začali proto pátrat, odkud se zdánlivě anonymní interpreti berou a přišli na to, že odnikud!

Vznikají proto seznamy umělců, o nichž neexistuje na internetu žádný záznam a vše se zasazuje do teorií o tom, že si Spotify (a pravděpodobně i další) platí skutečné umělce, aby vytvářeli "anonymní" hudbu. Opět, na tom by asi nebylo nic špatného, i když to samozřejmě vedení Spotify popírá, vše má ale hluboký ekonomický smysl.

Za to, že se hudba nachází na Spotify, platí Spotify umělcům (skrze jejich vydavatelské společnosti) poplatky, a ty mají určitou výši. Ta se ovšem dá srazit, bude-li většina přispívajících autorů chtít méně peněz. A pokud takové autory vyrábí samo Spotify a samo od sebe chce méně péněz, dramaticky tím upravuje nastavení trhu a nutí tak skutečné umělce publikovat za méně peněz. Tím samozřejmě Spotify bohatne a krize se prohlubuje. Jestli na případ, který rozkrývá například BBC, udeří vydavatelské společnosti, je dost možné, že Spotify skončí v propadlišti dějin a publikování hudby online se vrátí o několik let vzad.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!