
Muž na Svitavsku hrozil zbraní prodavačce. Ta přeskočila pult a zmizela, lupič utekl do polí
Ruští vojenští vyšetřovatelé obvinili pětici ruských vojáků z vraždy spáchané s obzvláštní krutostí, banditismu a rabování v Kurské oblasti na západě Ruska, kde bojovali proti ukrajinským jednotkám. O případu v pátek informoval deník Kommersant.
Dronové záběry a rádiové odposlechy, které získala CNN, ukazují, že ruští vojáci měli – zřejmě loni v listopadu – popravit ukrajinské zajatce. Odborníci nevylučují, že za takovými rozkazy může stát nejvyšší ruské vedení včetně prezidenta Vladimira Putina. Podobných případů navíc podle ukrajinské generální prokuratury přibývá.
Více než tři roky plné brutality a statisíce ztracených lidských životů. Válka na Ukrajině si nadále vybírá krvavou daň, zatímco Západ usiluje o mírová jednání – vypadá však, že ne podle představ bránící se Ukrajiny. „Když se podívám na KLDR a Jižní Koreu nebo na Kypr, tak bych řekl, že mír nenastane nikdy. To by se muselo Rusko rozpadnout jako Sovětský svaz,“ řekl redakci CNN Prima NEWS ukrajinský voják Pavel z 21. mechanizované brigády, která působí v Záporoží. Dodal, že i v případě míru zůstane po válce jen spálená a zaminovaná domovina. Slovenského premiéra Roberta Fica označil za rusofila.
Uvnitř monumentálního památníku Matka vlast volá v ruském Volgogradu se našlo mrtvé tělo muže. Informují o tom ruská média a telegramové kanály. Vyšetřovatelé uvedli, že muž se podle všeho nestal obětí násilného trestného činu.
Ukrajinci přišli o jednu ze svých nejcennějších zbraní. Ruská elitní jednotka Rubikon totiž pomocí téměř neodhalitelného dronu zničila systém HIMARS, který Ukrajině dodávají Spojené státy. Informuje o tom deník The Telegraph.
Postoj Rusů vůči válce se mění, ztrácejí o ni zájem, protože ji znají jen z televize. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl český zpravodaj žijící v Moskvě Jiří Just. Kromě toho podle něj stále věří, že na frontě vítězí. Komentátor Roman Joch doplnil, kdo má podle něj v rukou klíč k rusko-ukrajinskému příměří.
Došlo k převratu na Majdanu, od počátku byla snaha vyprovokovat Rusko ke konfliktu. Těmito slovy okomentoval ruskou invazi na Ukrajinu Ivan David (SPD), a to v europoslaneckém speciálu CNN Prima NEWS v Bruselu. Jeho tvrzení s podivem poslouchali další europoslanci napříč politickým spektrem. „V logice pana Davida je i 17. listopad převratem. Tyto řeči ani nemá cenu poslouchat,“ řekl místopředseda ODS Alexandr Vondra.
Bezpodmínečné příměří by posloužilo Ukrajině k přezbrojení svých jednotek a k posílení obrany, prohlásil ve středu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na tiskové konferenci v Jerevanu. Šéf ruské diplomacie připustil, že Rusko nebylo s to dodat svému arménskému spojenci objednané zbraně, což vysvětloval tím, že Rusko je nuceno na ukrajinském bojišti čelit celé Evropě. Ukrajina se čtvrtým rokem brání ruské agresi ve válce, rozpoutané na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Putina, a Moskva dosud nevyslyšela návrhy Spojených států či evropských spojenců Ukrajiny na nejméně 30denní bezpodmínečné příměří v nejkrvavějším konfliktu na evropském kontinentu od druhé světové války.
Tohle byl zásah jak od legendárního snipera Vasilije Zajceva. Ukrajinský odstřelovač zneškodnil ruský obrněný transportér MT-LB čtyřmi ranami z neuvěřitelné vzdálenosti 1700 metrů, vozidlo zůstalo po jeho zásahu nepojízdné. Přestože na místě panovala špatná viditelnost, střela byla podle Ukrajinců tak přesná, že ruskému řidiči utrhla hlavu.
Rusko je připraveno vést věčnou válku a ze svých podmínek nehodlá ustoupit, nic na tom nezměnil ani pondělní telefonát ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem. Na webu Politico to podotkl veterán válečného zpravodajství a editor názorové rubriky Jamie Dettmer. Červené linie Moskvy se prý za léta, která uplynula od začátku invaze, neposunuly ani o píď.
Ruský prezident Vladimir Putin navštívil Kurskou oblast na západě Ruska. Setkal se tam s místními dobrovolnickými organizacemi a navštívil stavbu jaderné elektrárny Kursk II, oznámil ve středu Kreml. Putinova návštěva se uskutečnila v úterý 20. května, napsal list Kommersant na svém webu.
Po pondělním telefonátu ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem se ukazuje, jak málo Moskva potřebuje lídra USA. Rusko chce dál válčit a zdá se, že Trump ustupuje z role mírotvůrce a přenechává iniciativu jiným, uvádí analýza CNN.
Diskuse o ruské invazi na Ukrajinu vyvolala v europoslaneckém speciálu na CNN Prima NEWS v Bruselu spor mezi Markétou Gregorovou (Piráti) a Kateřinou Konečnou (KSČM). Ta během vysílání mimo jiné prohlásila, že konflikt na Ukrajině je proxy válkou Spojených států a Ruska. Gregorová se podivovala nad tím, že Konečná vychvalovala iniciativy amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Rusko, které se rozkládá v Evropě a Asii, je největším státem světa. Jeho rozloha je 17 098 246 km², žije tam 146 milionů obyvatel. Sousedí s Norskem, Finskem, Estonskem, Lotyšskem, Běloruskem, Ukrajinou, Gruzií, Ázerbájdžánem, Kazachstánem, Čínou, Mongolskem, Litvou, Polskem a Severní Koreou. Ruská federace je hlavním následnickým státem Sovětského svazu, který se rozpadl roku 1991. Prezidentem Ruska je Vladimir Putin. Ten v únoru roku 2022 rozpoutal válku na Ukrajině.