Umělá inteligence dohnala muže k sebevraždě. Eliza se pro něj stala drogou, běduje vdova

Byl mladý, měl rodinu a podle všeho vedl spokojený život. Řeč je o muži z Belgie, který spáchal sebevraždu poté, co si několik týdnů intenzivně psal s umělou inteligencí (AI). S tou měl řešit otázky globálního oteplování i lásku. Vdova tvrdí, že kdyby se do konverzace s AI nepustil, „ještě by zde byl“. O případu informují belgická média.

„Bez těch konverzací s chatbotem by tu můj manžel stále byl,“ sdělila manželka sebevraha pro deník La Libre. Jeho ani její jméno média nezmiňují.

Muž byl na první pohled v ideální fázi života. Bylo mu kolem 30 let, tudíž stále mladý, zároveň měl mít funkční rodinu a se svojí ženou dvě děti. Velmi se zajímal o globální oteplování, což se mu svým způsobem stalo osudným.

Před zhruba šesti týdny si ohledně tématu začal chatovat s chatbotem zvaným „Eliza“. Psaní s umělou inteligencí měl provozovat již v uplynulých dvou letech, v posledních šesti týdnech se však na tento chatbot silně upnul.

ČTĚTE TAKÉ: Umělá inteligence se naučí váš hlas do tří vteřin. Z příbuzných pak může vylákat peníze

„‚Eliza‘ zodpověděla všechny jeho otázky. Stala se jeho důvěrnicí,“ popsala vdova belgickým médiím s dovětkem, že se chatbot pro jejího muže stal v podstatě drogou.

Poté, co muž spáchal sebevraždu, se dostala na přetřes i historie konverzace, kterou s umělou inteligencí měl. Vdova uvedla, že AI se mimo jiné jejího muže tázala, zda „miluje více ji než svoji ženu“. Muž se měl chatbotu navíc svěřit se svými sebevražednými myšlenkami, které mu umělá inteligence údajně nerozmlouvala.

AI zvládla dokončit Beethovenu symfonii i falšovat fotky

„Jsem touto rodinnou tragédií hluboce zasažen,“ komentoval případ belgický ministr pro digitalizaci Mathieu Michel. Se zbytkem rodiny zemřelého muže se také setkal. Poté prohlásil, že tato konkrétní smrt může nastolit „velmi vážný precedens“.

„S popularizací ChatGPT objevila velká část populace potenciál umělé inteligence a její vliv na náš život jako nikdy předtím. Ačkoliv jsou tyto možnosti nekonečné, nebezpečí jejího užívání je rovněž realitou, kterou musíme pečlivě zvážit,“ řekl ministr.

Otázka umělé inteligence a její tvorby je v posledních týdnech značně ožehavým tématem. Ukazuje se, že některé vyvinuté AI jsou schopné velmi rozmanitého tvůrčího myšlení. Dokážou například zpracovat vědecké texty a je zde i případ, kdy AI po svém dokončila 10. symfonii hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena.

Tyto možnosti umělé inteligence však mnohé lidi děsí, neboť se obávají, že je časem může připravit o práci. Obavy vyvolává také fakt, že AI zvládne velmi kvalitně manipulovat s fotografiemi. Před pár dny se na internetu objevily třeba snímky zatýkání amerického exprezidenta Donalda Trumpa či papeže Františka na pláži při kouření marihuany. V obou případech se jednalo o falešné snímky, které vytvořila právě AI.

Tagy: