Tohle je 5 nejdrsnějších filmových vězňů, které mříže rozhodně nezadrží!

Sprchy s nimi by byly doslova za trest.
Mlčení jehňátek
Mlčení jehňátek
Orion Pictures

reklama

Do basy se vždy rádi vracíme – alespoň s Útěkem z vězení. Jeho premiérová 5. řada jménem Vzkříšení pokračuje na Prima COOL opět v pondělí ve 20.15. Důvodem naší obliby fiktivních žalářů jsou však zejména barvité charaktery. Třeba právě jako prisonbreakový Míša Scofieldů. Jiní filmoví vězni, s nimiž si není radno zahrávat, dokonce patří mezi nejslavnější filmové postavy. Vybrali jsme pět z nich.

05) Andy Dufresne

Film: Vykoupení z věznice Shawshank

Hned první jméno patří protagonistovi Vykoupení z věznice Shawshank, který je samozřejmě – jako každý druhý hlavní hrdina v lapáku – za mřížemi nevinně! Vzhledem k tomu, že se před životem vězně ovšem živil jako bankéř a že byl obviněn z vraždy (!) své ženy (!!), se s novou realitou po ztrátě všeho, co kdy měl, vypořádává překvapivě dobře. Dokonce se mu v závěru filmu podaří nevídaný útěkářský kousek. A řekněte, který bankéř se vyznačuje takovou lidskou odvahou?!

04) Luke

Film: Frajer Luke

To slavný Luke měl za mřížemi mnohem frajerštější existenci – dokonce tak moc, že se po jeho nátuře jmenuje celý film. Biják o Lukovi je samozřejmě rovněž obhajobou příliš drsných vězeňských podmínek – činí tak ovšem mnohem komediálnějším a fraškovitějším stylem. Namísto dvou doživotí (jako Andy) je ostatně odsouzen jenom k nuceným pracem po dobu dvou let. Vrcholem všemožných Lukových eskapád a snah uniknout je proto i kultovní scéna s vajíčky!

03) John Patrick Mason

Film: Skála

Také Mason z kriminálu skutečně úspěšně unikl, dokonce ze slavného Alcatrazu – jenže byl přesto dostižen a nakonec zavřen do takového žaláře, že by to vyděsilo i Hannibala Lectera. Zůstal by tu trčet do konce života, nebýt teroristického útoku odehrávajícího se v jeho někdejším příbytku v sanfranciském zálivu. Ze všech našich borců je Mason dost možná největším drsňákem, však jde také de facto o kopii Jamese Bonda v důchodu! Od lepšího umístění ho však přesto dělí fakt, že ve Skále nebyl protagonistou…

02) Capt. Hilts “The Cooler King”

Film: Velký útěk

Kapitán Hilts je také jenom jednou postavou z Velkého útěku mezi mnoha – jako jednomu z mála se mu však podaří utéct. Musel se navíc umístit na druhém místě z jediného prostého důvodu: zatímco většina jmen našeho seznamu je fiktivní, kapitán Hilts je inspirován skutečným důstojníkem, který se skutečně zúčastnil slavného Velkého útěku z nacistického zajateckého tábora, při němž mnozí zaplatili nejvyšší daň.

01) Hannibal Lecter

Film: Mlčení jehňátek

Zřejmě nejslavnějším filmovým kriminálníkem je však doktor Lecter – a to ačkoliv majoritu svých filmů (a seriálů) stráví na svobodě. Přesto považte, že má Hannibal zdaleka nejlepší funkci v Mlčení jehňátek po dobu, kdy je právě v kriminále. Obava, že vám zpoza „mříží“ přesto ublíží a bude s to utéct, inspirovala jak dynamiku pozdější Skály, tak třeba i Magneta z druhých X-Menů. Je skutečně testamentem schopností Anthonyho Hopkinse, že dovedl hrstí svých scén zanechat ve světě filmových kriminálníků takovou stopu!

Útěk z vězení: Vzkříšení pokračuje opět v pondělí ve 20.15 na Prima COOL.

reklama

reklama