První české reakce na Batman vs. Superman: Je to obrovská pecka nebo propadák roku?

Už víme, jak se povedl komiksový duel roku!
Batman Superman Wonder Woman 2
Batman Superman Wonder Woman 2
Warner Bros.

reklama

Duel Batmana se Supermanem vydělá za první víkend obrovské peníze (mluví se o 160 milionech dolarů jen z Ameriky) a 11. dubna se začíná natáčet pokračování nazvané Justice League. Než se ale dostaneme k plnokrevné týmovce, je tu tahle velká příprava. Jak se vlastně povedla?

komiks faily

Od Spider-Mana 3 k Batman a Robin: 5 největších komiksových průšvihů

Karel Ryška / Prima COOL

U DC musejí rychle pospíchat k Justice League, aby alespoň částečně dohnali Avengers, a Batman vs. Superman tím docela trpí. Očividně tu chybí x filmů, v nichž by se pořádně představili Batman a Wonder Woman, na mapování jejich dlouholetých kariér ale holt není čas. Většinu diváků tak čeká lehce zmatená přehlídka komiksových propriet, které kulminují ve velkou řežbu s podvyživenými hrdiny. Jenže já se řadím ke šťastlivcům, kteří mají načtené DC komiksy a nakoukané DC animáky, takže u mě dost zádrhelů přebila čirá radost z toho, že se to či ono konečně zhmotnilo v celovečerní podobě. Zack Snyder navíc udělal razantní krok a nenatočil film o Batmanovi a Supermanovi. Spíš je to velký start Lexe Luthora, v němž jsou superhrdinové za manipulované pěšáky, což je natolik zajímavý a netradiční koncept, že jsem se s excentrickým maniakem nestíhal nudit. Za mě tedy celkem únosná fandovská spokojenost. Lidem, kteří se nevyznají v DC vesmíru, bych ale tuhle zkratkovitou podívanou jen tak nedoporučil. Na ty Snyder bohužel kašle...

Hodnocení: 7/10

bat vs sup

VIDEO: 5 způsobů, jak může Batman porazit Supermana

Petr Cífka / Prima COOL

Pětatřicet let jsme čekali, až se dvě ikony sejdou vedle sebe na plátně a moc se těšili, až si dají po tlamě. Kdo z nich vyhraje? To vám bude v kině kupodivu putna, protože celé nastínění souboje mezi Batmanem a Supermanem je bolestivě nevěrohodné, nemá kýženou dramatičnost a srandovně skončí dřív, než vůbec začne. Zack Snyder po přepáleném Muži z oceli ještě přidal, bohužel ale hlavně na digitálním brajglu, umláceném soundtracku a prvoplánové destrukci, takže hrdinové s parádními sólovkami se najednou ocitají v burácivé mlátičce pro malé děti. Nolan musí při pohledu na tohle bum prásk trpět, protože i když přibývá postav, rozhodně ubývá emocí, napětí i strhujících akčních scén. Dejte příští film už proboha někomu jinému!

Hodnocení: 5/10

Stanislav Šulc / E15

Scenáristicky a režijně asi nejméně zvládnutý komiksový blockbuster vůbec, a to dokonce víc nezvládnutý než druzí Avengers! Nejprve to je jako sledovat dva průměrné filmy a ve chvíli, kdy se konečně protnou, přestane to dávat jakýkoli emocionální náboj. To je svým způsobem frajeřina, když si uvědomíme, že tvůrci dostali na hraní dvě nejslavnější komiksové postavy. Ale tak strašně si s nimi neporadili, že by bylo 1000krát zábavnější těch 151 minut sledovat Batmana se Supermanem v jedné cimře, jak hrajou domino, mlčí u toho, kouří cigára a sem tam to proloží panákem. Pozitiva? Prvních zhruba 15 minut Jesseho Eisenberga v roli maniakálního Lexe Luthora, ale i toho se divák dost přejí. Takže dál platí, že nejlepší komiksovkou ze scenáristického a emočního hlediska je X-Men: První třída a z audiovizuálního Temný rytíř.

Hodnocení: 4/10

komiks wins

Od Iron Mana k Deadpoolovi: 5 největších komiksových úspěchů

Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti je v kinech od 24. března 2016. Sólovka s Wonder Woman nás čeká 22. června 2017 a Justice League dorazí 16. listopadu 2017.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama